SpaceX przetestował SuperDraco

1

SpaceX przetestował silnik SuperDraco dla systemu ratunkowego statku Dragon.

SpaceX poinformował o pomyślnym ukończeniu testów kwalifikacyjnych SuperDraco – silnika systemu ucieczkowego dla załogowych statków Dragon.

Silnik był testowany przez ostatni miesiąc w ośrodku rozwoju technologii rakietowych firmy McGregor w stanie Teksas. Silnik musiał zdać testy działania przy wielokrotnych odpaleniach w różnych warunkach, przeciążeniach parametrów i czasu pracy, czy też pracy przy różnych parametrach paliwa.

SuperDraco to ulepszona wersja silników Draco, których SpaceX już teraz używa do manewrowania statkami Dragon oraz podczas ich sprowadzania na Ziemię. SuperDraco zostaną użyte w załogowej wersji Dragona jako silniki systemu ucieczkowego. W przypadku zagrożenia życia astronautów, przebywających jeszcze na rakiecie na Ziemi, lub w fazie startu, będą miały za zadanie zabrać kapsułę z dala od rakiety nośnej i miękko wylądować lub wodować Dragona. Różnicą w stosunku do innych statków załogowych będzie to, że w tym przypadku silniki ratunkowe nie będą odrzucane w trakcie startu – są bowiem wbudowane w korpus kapsuły. Dzięki temu astronauci będą mogli przerwać misję i próbować lądować statkiem nie tylko we wczesnej fazie loty, ale przez cały odcinek wznoszący startu.

Co ciekawe, komora silnika jest wykonana techniką bezpośredniego spiekania laserowego Inconelu, czyli druku 3D. Inconel to stop zapewniający komorze odpowiednią twardość, trwałość i wytrzymałość na wysokie temperatury.

Jeszcze w tym roku SpaceX zaprezentuje przed NASA skuteczne działanie całego systemu przerywania startu na platformie startowej (pad abort test).

(SpaceX, NASA)

Jeden komentarz

  1. Maciej Wodecki on

    “w tym przypadku silniki ratunkowego nie będą odrzucane w trakcie statku”
    Coś tu jest nie tak…