Spaceflight znalazł miejsce na SHERPA

0

Spaceflight znalazł rakietę nośną dla pierwszego współdzielonego ładunku SHERPA.

Firma Spaceflight poinformowała, że podpisała porozumienie w sprawie wyniesienia pierwszego ładunku SHERPA. Rakieta nośna nie została podana do wiadomości.

SHERPA to oferta wynoszenia ładunków na orbitę poprzez współdzielenie miejsca na platformie satelitarnej, czyli tzw. „hosted payload”. W pierwszym starcie w połowie 2015 roku SHERPA ma wynieść na orbitę 1200 kilogramów różnych ładunków należących do klientów Spaceflight.

Platforma SHERPA jest swobodnie orbitującą platformą mającą udźwig do 1500 kilogramów różnych ładunków. Zapewnia ona goszczącym ładunkom układ napędowy i zasilania, pozwalając też na ich późniejsze pozostawienie na różnych orbitach.

Pierwszy lot ma odbyć się na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Po wyniesieniu na orbitę i sprawdzeniu jej stanu (działanie awioniki, napędu, systemów kontroli i łączność), wprowadzi niektóre mieszczące się na niej ładunki na ich własne orbity, a potem będzie wspierała działanie tych, które pozostaną na niej.

Jak mówi prezes Spaceflight Curt Blake „wraz z pierwszą misją SHERPA powiększymy możliwości taniego dostępu do orbit”. Według cennika firmy wyniesienie CubeSata 1U na LEO to koszt ok. 125 000 USD. Firma chce co roku wystrzeliwać dwie platformy SHERPA. Jedną na niskie orbity okołoziemskie, a drugą na orbitę geostacjonarną.

(Spaceflight)

Comments are closed.