Rosja: stacje GLONASS na Kubie, w Iranie, Nikaraguii i Wietnamie

0

Rosja ratyfikuje umowę o współpracy w przestrzeni kosmicznej z Kubą. Na Kubie i w Iranie staną stacje monitoringu i wspomagania systemu GLONASS.

Komisja legislacyjna dała zgodę na ratyfikację umowy z Kubą, dotyczącą wspólnych badań i współpracy nad pokojowym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej. Ta ramowa umowa ustanawia ogólne pola i warunki współpracy obu krajów, w tym zasady wymiany danych czy praw własności intelektualnej.

Umowa obejmuje też instalację stacji systemu GLONASS na wyspie Kuba. Rosja dogadała się również z Iranem na temat budowy takich stacji. Pierwsza stacja wspomagania GLONASS poza Rosją stanęła w lutym 2013 w Brazylii. Dzięki sieci takich stacji GLONASS (ok. 50 poza granicami Rosji) ma do 2020 roku osiągnąć dokładność ok. 60 centymetrów.

W zeszłym tygodniu rosyjski rząd ratyfikował też umowy o współpracy z Nikaraguą i Wietnam, obejmujące również budowę stacji GLONASS na terytorium tychże krajów. We wtorek Izwestia podała również, że stacja wspomagania stanie również w Iranie.

Wczoraj wicepremier Rosji Rogozin zagroził USA wyłączeniem stacji ich systemu nawigacji satelitarnej, NAVSTAR-GPS, znajdujących się na terytorium Rosji. USA odmawiają bowiem zgody na budowę podobnych stacji rosyjskiego systemu u siebie.

(RIA Nowosti, Głos Rosji)

Comments are closed.