Curiosity – status na Sol 591

0

Już blisko 600 marsjańskich dni łazik Mars Science Laboratory „Curiosity” przebywa na powierzchni Czerwonej Planety. Łazik przejechał już prawie 6400 metrów.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” przebywa na powierzchni Czerwonej Planety od 6 sierpnia 2012 roku. Łazik wylądował wewnątrz krateru Gale, a celem jego wyprawy jest kanion znajdujący się w środkowej części tego krateru. Ten kanion przecina wzgórze nazwane Mt Sharp.

Aktualnie łazik jest w trakcie jazdy ku celowi głównemu misji. Ta jazda trwa od lipca zeszłego roku (wcześniej MSL badał obszar „Glenelg”, będący celem pośrednim misji) i potrwa jeszcze przynajmniej kilka kolejnych miesięcy. Przejazd łazika od „Glenelg” do podnóża Mt Sharp odbywa się w etapach, od jednego punktu orientacyjnego do kolejnego.

Po koniec marca 2014 roku MSL dotarł do trzeciego punktu orientacyjnego podróży do Mt Sharp. Obszar został nazwany „Kimberley”. W tym rejonie znajdują się trzy małe pagórki oraz warstw skał, które zainteresowały naukowców. Co ciekawe, w międzyczasie nastąpiły małe problemy techniczne, które opóźniły dalszą jazdę łazika o tydzień, dzięki czemu naukowcy mogli się z bliska przyjrzeć okolicznym warstwom skalnym w „Kimberley”.

Naukowcy są bardzo zainteresowani skałami w „Kimberley”, gdyż wydają się one być piaskowcami, ale wiele z nich charakteryzuje się innym stopniem erozji. Prawdopodobnie odpowiedzią jest tutaj nieco inna kompozycja poszczególnych skał, prawdopodobnie związków cementujących całe skały.  Te cementujące materiały oraz skały mogły powstać w innych dawnych epokach Marsa, podczas których panowały inne warunki klimatyczne.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach dojdzie do wiercenia kilku skał w obszarze „Kimberley” przy pomocy wiertła łazika. 26 marca ramię łazika po raz pierwszy dokonało wstępnych pomiarów (jeszcze bez wiercenia) pierwszych skał w tym obszarze. Pomiarów dokonano za pomocą instrumentów MAHLI (Mars Hand Lens Imager) oraz APXS (Alpha Particle X-ray Spectrometer). Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje jedną ze skał sfotografowanych przez MAHLI.

Do 5 kwietnia łazik przejechał łącznie 6387 metrów i spędził już 591 marsjańskich dni („Sol”) na powierzchni Czerwonej Planety. Do podnóża Mt. Sharp zostało jeszcze ponad 4 kilometry – wydaje się więc, że nie wcześniej niż za rok rok MSL dotrze do głównego celu swej podróży.

Trzecia grafika w galerii tego artykułu prezentuje położenie MSL w trasie ku Mt Sharp. Jest to stan jazdy na początek marca 2014 roku. Wówczas łazik znajdował się około 450 metrów na północny wschód od obecnej lokalizacji.

(NASA)

Comments are closed.