Astronauci na ISS wymienili uszkodzony komputer w 96 minut

0

W środę 23 kwietnia dwóch astronautów z załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyło sprawnie krótki spacer kosmiczny, którego celem była wymiana uszkodzonego komputera znajdującego się na zewnątrz orbitalnego laboratorium.

Jedenastego kwietnia uszkodzeniu uległ zewnętrzny komputer na stacji ISS, który nazywany jest MDM (Multiplexer/Demultiplexer). Jednostka ta pełni funkcję modułu wysyłającego i odbierającego różne strumienie danych z zewnętrznych systemów stacji. Uszkodzony MDM był zapasowym komputerem obsługującym m.in. mobilny transporter MT (Mobile Transporter), system obracania radiatorami TRRJ (Thermal Radiatory Rotary Joint) czy panelami słonecznymi SARJ (Solar Alpha Rotary Joint).

Spacer kosmiczny, noszący oznaczenie EVA-26,rozpoczął się o godzinie 15:56 CEST. Astronauci wykonujący prace – Rick Mastracchio oraz Steve Swanson – niemal od razu skierowali się na segment S0 kratownicy stacji, gdzie znajdowała się uszkodzona jednostka MDM. Wymiana komputera nie przysporzyła astronautom problemów i po kilkudziesięciu minutach na miejscu znajdowała się już nowa jednostka, która trzymana była wewnątrz stacji.

Kontrola Misji niedługo potem poinformowała astronautów, że nowa jednostka MDM została poprawnie podłączona i widoczna jest jej telemetria. W związku z szybkim uporaniem się z głównym zadaniem tego spaceru, astronauci mogli wykonać także dodatkową czynność. Polegała ona na podcięciu okablowania, które blokowało dostęp do modułu dystrybucji energii. Dzięki usunięciu przeszkody w przyszłości, w razie potrzeby, moduł będzie mógł zostać wymieniony przy wykorzystaniu robota Dextre.

Spacer kosmiczny EVA-26 zakończył się o godzinie 17:32 CEST, czyli 96 minut od jego rozpoczęcia. Warto podkreślić, że od czasu incydentu z przeciekiem wody do skafandra Luca Parmitano w zeszłym roku, zwykłe spacery kosmiczne po stronie amerykańskiej nie są przeprowadzane tak jak wcześniej. Teraz jednak doszło do wyjątkowej sytuacji, kiedy uszkodzeniu uległa jednostka zapasowa, kontrolująca 12 innych komputerów (w momencie gdy po amerykańskiej stronie ISS znajduje się 46 komputerów, z czego 24 zlokalizowane są na zewnątrz).

Spacer odbył się w dość intensywnym czasie dla astronautów znajdujących się na stacji ISS. W niedzielę do orbitalnego laboratorium przyłączony został statek towarowy Dragon, a tymczasem dzisiaj rozpoczął się test z udziałem rosyjskiego statku towarowego Progress, który odcumował od stacji o godzinie 10:58 CEST. Do ponownego powrotu dojdzie w piątek. W międzyczasie testowane będą poprawki do nowego rosyjskiego systemu automatycznego cumowania o nazwie KURS.

Dzisiejszy spacer był 179. w historii stacji ISS od grudnia 1998 roku. Dla Mastracchio było to dziewiąte wyjście na zewnątrz, a dla Swansona piąte.

(SFN, NSF)

Comments are closed.