Cygnus odłączony od ISS (18.02.2014)

0

Bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Cygnus został odłączony 18 lutego od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Za kilkanaście godzin dojdzie do zniszczenia tego pojazdu w atmosferze Ziemi.

Start misji ORB-1/CRS-1, pierwszej „regularnej” wyprawy zaopatrzeniowej bezzałogowego pojazdy Cygnus, nastąpił 9 stycznia 2014 roku o godzinie 19:07 CET. Przechwycenie przez robotyczne ramię Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nastąpiło 12 stycznia o godzinie 12:08 CET. Jeszcze tego samego dnia Cygnus został przyłączony do modułu Harmony a o 16:20 otwarto właz do tego pojazdu.

Na pokładzie Cygnusa, oprócz części zamiennych, eksperymentów, żywności oraz rzeczy związanych z higieną astronautów, znalazły się także zminiaturyzowane satelity standardu CubeSat. Masa ładunku dostarczonego przez Cygnusa do ISS wyniosła 1466 kg. Wewnątrz Cygnusa zainstalowano 33 CubeSaty, które rozpoczęto już uwalniać. Wraz z Cygnusem stanowi to rekord w ilości satelitów wyniesionych w jednym locie. Dotychczasowy rekord należał do listopadowego startu rakiety Dniepr, która wyniosła także polskiego BRITE-PL Lem.

Pobyt Cygnusa na ISS trwał do 18 lutego. Tego dnia, o godzinie 12:41 CET Cygnus został odłączony od Stacji. Jeszcze przez kilkanaście najbliższych godzin Cygnus będzie przebywać na orbicie, po czym dojdzie do zejścia tego pojazdu z orbity i jego spłonięcia w atmosferze. Cygnus, w odróżnieniu od innego komercyjnego bezzałogowego pojazdu dostarczającego ładunek na ISS, nie został wyposażony w osłonę termiczną i nie jest zdolny do przetrwania powrotu z orbity. Taka konstrukcja ma swoje zalety, gdyż jest lżejsza i pozwala na bezpieczne usunięcie niepotrzebnego sprzętu oraz śmieci ze Stacji.

{youtube}VbE6tQF2kdc{/youtube}
Odłączenie Cygnusa od ISS – 18.02.2014 / Credits – NASA TV, SpaceVids.tv

Misja ORB-2/CRS-2 zaplanowana jest na pierwszego maja tego roku. W tej wyprawie pojazd Cygnus dostarczy przynajmniej 1250 kg ładunku na ISS. Dokładna wartość ładunku może jeszcze ulec zmianie, w zależności od aktualnych wymagań Stacji.

(PFA)

Comments are closed.