Koniec misji Yutu! (Zaktualizowane!)

0

Chiński łazik Yutu nie przetrwał drugiej księżycowej nocy. Wciąż działa lądownik Chang’e 3. (Zaktualizowane!)

Aktualizacja, 12.02.2014, godzina 22:07 CET – informacje o końcu misji łazika Yutu okazały się być przedwczesne. W godzinach wieczornych czasu polskiego odebrano silny sygnał od łazika. Jak na razie brak informacji co do stanu Yutu. Więcej informacji będzie się pojawiać w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Wczoraj (11 lutego 2014) rozpoczął się kolejny księżycowy dzień w regionie lądowania chińskiej misji Chang’e 3. Już wcześniej, pod koniec stycznia, sygnalizowano, że łazik Yutu wykazuje pewne problemy i może nie przetrwać księżycowej nocy.

Pierwsze informacje o awarii mówiły o “nieprawidłowości”. Później pisano o mechanicznym problemie. W różnych źródłach w internecie pojawiła się nawet niepotwierdzona informacja, że problem dotyczy paneli słonecznych Yutu. Łazik musi je regularnie skłądać, aby mogły być ogrzewane na czas nocy księżycowej. Ten problem chińscy inżynierowie musieli rozwiązać jeszcze przed rozpoczęciem „elektronicznego snu” łazika. Czy tak się stało – brak doniesień, jednak można założyć, że inżynierom nie udało się doprowadzić łazika do odpowiedniej konfiguracji przed nocą księżycową.

Słońce wzeszło nad miejscem lądowania misji Chang’e 3 około 10-11 lutego. Informacje o przebudzeniu lądownika pojawiły się już rankiem 11 lutego. Wówczas nie pojawiły się żadne informacje co do stanu Yutu. Dzień później pojawiły się doniesienia, że nie udało się nawiązać kontaktu z Yutu. Te informacje zostały częściowo potwierdzone przez źródła chińskie.

Wciąż jednak funkcjonuje prawidłowo lądownik Chang’e 3, którego czas pracy na powierzchni Srebrnego Globu przewidziano na około rok. Jest więc możliwe, że niebawem otrzymamy zdjęcia Yutu, które pozwolą na określenie stanu, w jakim się łazik znalazł przed utratą kontaktu. Pod koniec swojej misji Yutu znajdował się prawdopodobnie kilkanaście metrów na południe od Chang’e 3.

Utrata Yutu jest przykładem na trudne warunki jakie występują na powierzchni Księżyca. Podczas dnia na powierzchni Srebrnego temperatura może sięgać nawet + 200 stopni Celsjusza, a w nocy – sięgać nawet do – 200 stopni. Tak duża wariacja temperatur jest trudna dla elektroniki i elementów mechanicznych.

(PFA)

Comments are closed.