Europa spóźnia się z Orionem

0

Moduł serwisowy statku Orion, budowany przez ESA, może nie być gotowy do końca 2017 roku.

Choć oficjalnie koniec 2017 roku pozostaje planową datą pierwszego lotu Oriona, to ESA nadal ma opóźnienia w budowie modułu serwisowego, wcześniej zakomunikowane w listopadzie 2013 roku.

Na maj tego roku planowany jest wstępny przegląd projektu (PDR) silnika i zasilania statku Orion, opóźniony 6 miesięcznymi problemami związanymi z masą statku. Jak powiedział Thomas Reiter, dyrektor ESA ds. lotów załogowych, “musimy popracować nad problemem masy, co jest normalną rzeczą na etapie rozwojowym. Musimy przyjrzeć się też kwestii napędu i elementom konstrukcyjnym.”

Przegląd został opóźniony przez ESA i Airbus Defence & Space (dawniejszy EADS Astrium), po konsultacjach z NASA i głównym wykonawcą statku, firmą Lockheed Martin.

Wynik przeglądu będzie miał najpewniej wpływ na datę startu, ale Reiter nie był skłonny podać ewentualnego nowego terminu. ESA i NASA czekają na wynik przeglądu PDR i dopiero znając jego rezultat podejmą dalsze decyzje. Reiter przyznaje, że opóźnienie sprawia, że skróci się czas dostępny na realizację fazy C/D (C – uszczegółowienie wymagań; D – kwalifikacja i produkcja) z podmiotami przemysłowymi, ale jej wykonanie w czasie pozostaje realne.

Pomimo opóźnienia, Airbus otrzymał “zielone światło” na rozpoczęcie prac nad elementami i systemami wymagającymi długich przygotowań lub będących niezależnymi od wyników przeglądu. Zminimalizuje to ewentualny wpływ opóźnienia na inne elementy misji.

Czterometrowej średnicy moduł serwisowy jest konstrukcyjnie oparty o statki transportowe ATV. W projekcie Orion ESA odpowiada za ten właśnie moduł, a także za panele ogniw słonecznych i osprzęt głównego napędu statku. Wkład finansowy Agencji w projekt, to ok. 450 milionów euro. Jest to jednocześnie forma rozliczenia się z NASA za użytkowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Udział ESA w projekcie Orion jest realizowany jako projekt nieobowiązkowy dla państw-członków Agencji, finansowanie którego w pierwszej fazie (250 mln. euro) zostało zatwierdzone w listopadzie 2012 roku. W grudniu 2014 roku, na szczycie ministerialnym ESA, powinna zapaść decyzja o przeznaczeniu pozostałej kwoty 200 mln euro.

W 2017 roku Orion, bez załogi, ma zostać wystrzelony rakietą Space Launch System – ciężką jednostką nośną projektowaną pod misje poza orbitę Ziemi. Zadaniem trzytygodniowej misji Exploration Mission 1 będzie oblot Księżyca. W przyszłości, nie później niż w 2021 roku, Orion ma posłużyć do załogowego lotu, którego cel jeszcze nie został ostatecznie wybrany.

Wcześniej, bo już we wrześniu 2014, rakietą Delta IV Heavy ma polecieć częściowo ukończony moduł załogowy Oriona (bez europejskiego modułu serwisowego) w ramach bezzałogowej misji EFT-1.

Zobacz też:

(ESA, NASA, SFN)

{module [346]}

Comments are closed.