Satelity, które polecą z BRITE-PL Lem – przegląd

0

Za mniej niż 48 godzin nastąpi start pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL Lem. „Nasz” satelita poleci wraz z 32 innymi satelitami. Ten artykuł opisuje część satelitów, które polecą z BRITE-PL Lem.

21 listopada 2013 roku, o godzinie 08:11 CET nastąpi start rakiety Dniepr. Do startu dojdzie z bazy wojskowej Dombarowskij, znajdującej się w Rosji, niedaleko granicy z Kazachstanem. Jest to wyjątkowy lot z dwóch względów – na pokładzie znalazł się polski satelita naukowy BRITE-PL Lem, a Dniepr łącznie wyniesie na orbitę aż 33 satelity*. Jest to rekord w ilości satelitów wyniesionych podczas jednego startu.

Niedawno zakończona została integracja satelitów z rakietą nośną. Satelity (albo zasobniki z satelitami) zamontowano na dwóch platformach, nazwanych Platformą A i Platformą B. Główne ładunki tego lotu umieszczono na Platformie A, natomiast „klasą ekonomiczną” tego lotu jest Platforma B. Na niej zainstalowano wszystkie mniejsze satelity tego lotu, w tym BRITE-PL Lem.

Zdjęcia i grafiki niektórych z satelitów, które zostają wyniesione 21 listopada na orbitę prezentujemy w galerii tego artykułu. Głównym ładunkiem tego startu jest satelita DubaiSat-2. Jest to mały satelita obserwacji Ziemi, którego masa to około 300 kg a wymiary to 1,5×1,9 metra. Ten satelita został zbudowany w Południowej Korei dla Dubaju i jest częścią programu wymiany technologicznej oraz nauczania pomiędzy tymi państwami. Łącznie na orbicie będą przebywać trzy satelity DubaiSat: pierwszy został umieszczony w 2009 roku a trzeci zostanie wystrzelony w 2015 roku.

Drugim ładunkiem tego lotu jest południowokoreański STSAT-3 (Science and Technology Satellite-3). Jest to także satelita obserwacji Ziemi, o masie około 150 kg, wyposażony w niezastosowane wcześniej elementy, takie jak kompozytowa struktura, koreańskie baterie Li-Ion oraz komputer pokładowy oparty o procesor LEON-3. 

Kolejne satelity tego lotu to:
WNISAT 1 (Weather News Inc. Satellite 1) – komercyjny nanosatelita o masie 10 kg, który ma koncentrować się na obserwacjach obszarów arktycznych oraz stężenia atmosferycznego CO2.

SkySat-1 – komercyjny mały satelita obserwacji Ziemi, który ma dostarczać panchromatycznych i multispektralnych zdjęć naszej planety.

UniSat-5 (University Satellite 5) – edukacyjny satelita zbudowany na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie z czterema ładunkami naukowymi. Jednym z tych ładunków jest system uwalniania femtosatelitów formatu PocketQube (5x5x5 cm) – cztery z nich zostały zainstalowane wewnątrz UniSat-5. Nazwy tych femtosatelitów to Wren, $50SAT, Beakersat-1 oraz QBScout-1. Ponadto, UniSat-5 ma także uwolnić satelity formatu CubeSat: PUCP-SAT-1, HumSat-D, est@r-2 oraz Icube-1.

AprizeSat-7 i AprizeSat-8 – dwa argentyńskie nanosatelity o masie 12 kg, które mają być częścią systemu komunikacji na niskiej orbicie wokółziemskiej. Łącznie aż 64 satelity będą wspólnie funkcjonować w ramach konstelacji AprizeSat.

BRITE-PL Lem – polski satelita naukowy, będący częścią międzynarodowego konsorcjum BRITE. To konsorcjum ma się składać z sześciu satelitów, zbudowanych przez i dla Austrii, Polski oraz Kanady. Każdy z satelitów konstelacji BRITE ma wymiary 20x20x20 cm i masę 7 kg. Celem misji satelitów BRITE są precyzyjne pomiary astrosejsmologiczne najjaśniejszych gwiazd. Drugi polski satelita tej konstelacji, BRITE-PL Heweliusz, zostanie wystrzelony na orbitę jeszcze pod koniec tego roku.

BPA 3 (Blok Perspektivnoy Avioniki-1) – rosyjski zestaw eksperymentalnej awioniki, która nie zostanie odłączona od górnego stopnia rakiety Dniepr.

Ponadto, na pokładzie tego lotu rakiety Dniepr znajdą się następujące zminiaturyzowane satelity formatu CubeSat: UWE-3, Delfi-n3Xt, Triton 1, Cinema 2, Cinema 3, Dove 4, FUNcube-1, I-Cube, GOMX-1, CubeBug 2, NEE-02 KrysaorHiNCube, ZACUBE 1, VELOX-P 2, First Move oraz OPTOS. Te satelity zostały zainstalowane na Platformie B, wewnątrz zasobników dostarczonych przez jedną z europejskich firm specjalizujących się w zminiaturyzowanych konstrukcjach satelitarnych. Wiele z tych konstrukcji to satelity amatorskie lub edukacyjne, wyposażone w nadajniki pracujące na amatorskich pasmach. Przykładowo, FUNcube-1 jest brytyjskim amatorskim CubeSatem, wraz z którym wyprodukowano urządzenie na USB, pozwalające (wraz z zestawem antenowym) na odbiór danych od satelity. Przynajmniej kilkaset sztuk tego urządzenia sprzedano na całym świecie – kilka z nich trafiło do Polski.

Najbliższy start rakiety Dniepr z pewnością będzie bardzo niecodziennym wydarzeniem. Ile spośród zainstalowanych satelitów zadziała prawidłowo? Czy pojawią się jakieś problemy? O tym dowiemy się już w najbliższych dniach.

* W naszym poprzednim artykule znalazła się błędna wartość 34 satelitów.

(PFA, GSP, NSF, informacje własne)

{module [346]}

Proces integracji satelitów z rakietą nośną / Credits - blog.isilaunch.com

Comments are closed.