GOCE – deorbitacja 10 listopada? – status na 31 października

0

Nieczynny satelita GOCE (Gravity Ocean Circulation Explorer), którego misja zakończyła się na początku bieżącego miesiąca, powoli obniża swoją orbitę. Szacuje się, że pojazd ulegnie zagładzie za około 10 dni.

Najnowsze dane wskazują, że początkowa orbita GOCE o parametrach około 230 na 220 km uległa już znacznej degradacji i satelita prawdopodobnie ulegnie zniszczeniu w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Precyzyjne miejsce wejścia w atmosferę i potencjalne miejsca upadku odłamków urządzenia nie są jednak znane i prawdopodobnie takimi pozostaną aż do momentu, gdy satelita nie pojawi się w wyznaczonym oknie obserwacyjnym, co będzie oznaczało jego zejście z orbity.

Obecna orbita satelity przebiega na wysokości około 207 na 202 km, co oznacza spadek w ciągu ostatnich 5 dni o nieco ponad 10 km, co oznacza, że tempo opadania pojazdu nieznacznie przyspieszyło, wraz ze wzrostem gęstości atmosfery na nowej wysokości. Nie wiadomo jednak, czy ten odnotowany wzrost tempa opadania można wiązać ze zwiększoną w ostatnich dniach aktywnością słoneczną.

Pierwotnie satelita został wyniesiony na orbitę polarną o wysokości około 280 kilometrów, by następnie znaleźć się na swojej orbicie roboczej, znajdującej się około 30 kilometrów niżej. Ponieważ na tej wysokości wszelkie obiekty poruszające się po orbicie doświadczają już dość znacznego wpływu ziemskiej atmosfery, GOCE został wyposażony w silniki jonowe wykorzystujące ksenon, pozwalające satelicie utrzymać zadaną orbitę. Gaz ten skończył się jednak ostatecznie 21 października, co rozpoczęło jednocześnie proces niekontrolowanej deorbitacji.

Obecnie przewiduje się, że satelita ulegnie zniszczeniu w dniu 10 listopada, choć oczywiście data ta może i zapewne ulegnie dalszym zmianom.

(ESA, PFA, SO)

{module [346]}

Comments are closed.