Galileo: testy sytemu COSPAS-SARSAT

0

Dwie stacje naziemne ESA przeprowadzają testy usługi COSPAS-SARSAT w ramach systemu Galileo.

ESA zakończyła przygotowywanie swoich dwóch stacji naziemnych MELOUT (Medium-Earth Orbit Local User Terminal), jednej w Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich, a drugiej na Spitsbergenie, do testów międzynarodowego satelitarnego systemu poszukiwawczo-ratunkowego COSPAS-SARSAT, którego odbiorniki przenoszą również satelity europejskiego systemu Galileo. Pierwsze próby dały bardzo dobre wyniki.

COSPAS-SARSAT jest najstarszym i największym satelitarnym systemem ratunkowym. Założony przez Francję, Kanadę, Rosję i USA, przez ostatnie 30 lat pozwolił uratować wiele istnień ludzkich. Sygnały wysyłane przez nadajniki ratunkowe są odbierane przez satelity, a na tej podstawie określa się położenie nadajnika, z czego mogą skorzystać służby ratunkowe.

Próby dokładności wyznaczania pozycji przeprowadzane przez stację w Maspalomas / Credits: ESAStacje zostały przygotowane do przeprowadzenie szerokiego zakresu testów systemu w ramach Galileo. Ostatnie dwa satelity Galileo jakie trafiły na orbitę, 12 października 2012, przenoszą już odbiornki SAR (search and rescue). Odbierają one wspomniane wcześniej sygnały z boi ratunkowych czy nadajników osobistych.

Pierwsze przeprowadzone testy, korzystające również z odbiorników SAR na rosyjskich satelitach GLONASS i amerykańskich NAVSTAR-GPS, pokazały, że system COSPAS-SARSAT pozwala na wyznaczenie pozycji nadajnika w ciągu kilku minut z dokładnością 2-5 kilometrów. W 93% prób wystarczyło odebrać jedną sekwencję sygnału ratunkowego, aby określić położenie nadajnika z dokładnością do 5 kilometrów.

(ESA)

{module[346]}

Comments are closed.