Nieudany lot australijskiego eksperymentu SCRAMSPACE

0

Osiemnastego września z norweskiej stacji Andoya wystartowała rakieta sondująca S-30/Improved Orion. Na pokładzie znajdował się australijski pojazd będący częścią projektu badań silników typu scram-jet. Wskutek złej pracy pierwszego stopnia rakiety lot zakończył się niepowodzeniem.

Celem australijskiego projektu SCRAMSPACE jest badanie pracy silnika typu scram-jet przy prędkościach do Mach 8. Częścią tego projektu jest mały pojazd, który miał badać pracę silnika tego typu podczas lotu z prędkościami hipersonicznymi. Do rozpędzenia pojazdu posłużono się dwustopniową rakietą sondującą S-30/Improved Orion.

Do startu tej rakiety z pojazdem eksperymentu SCRAMSPACE doszło 18 września o godzinie 15:18 CEST. Start odbył się z norweskiej stacji Andoya, skąd co roku startuje kilkanaście rakiet sondujących. Wedle planu ta rakieta miała osiągnąć pułap około 300 km a pojazd miał lądować w wodzie około 250 km od miejsca startu. Start okazał się być nieudany z uwagi na nieprawidłową pracę pierwszego stopnia, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

{youtube}5Wr8G2w1Wp8{/youtube}
Nieudany lot SCRAMSPACE – 18.09.2013 / Credits – BrazilianSpace

Przedstawiciel bazy Andoya wydał oświadczenie, z którego wynika, że doszło do „niespodziewanego wydarzenia” podczas zapłonu pierwszego stopnia rakiety. Anteny tej bazy śledziły lot pojazdu tej rakiety do wysokości około 383 metrów nad poziomem wody. Całość sprzętu eksperymentu SCRAMSPACE funkcjonowała prawidłowo i nie miała wpływu na złą pracę pierwszego stopnia rakiety. 

Co ciekawe, ta konfiguracja rakiety sondującej jest dość popularna i była wielokrotnie wykorzystywana w lotach z Norwegii, Szwecji, Niemiec i Brazylii, jednak dotychczas nie doszło jeszcze do awarii tego typu. Okolicznościami tego nieudanego lotu zajęła się już specjalna komisja, która przebada odzyskane elementy rakiety i ładunku.

(Andoya)

{module [346]}

Comments are closed.