Udany start Atlasa V z AEHF 3 na pokładzie (18.09.2013)

0

Osiemnastego września o godzinie 10:10 CEST nastąpił udany start rakiety Atlas V. Na pokładzie tej rakiety znajdował się satelita AEHF 3, którego przeznaczeniem jest zapewnianie łączności dla amerykańskich wojsk na całym świecie.

Advanced Extremely High Frequency 3 (AEHF 3) jest trzecim satelitą tej serii umieszczonym w przestrzeni kosmicznej. Dwa poprzednie satelity wystrzelono w 2010 i w 2012 roku. Co ciekawe, pierwszy z satelitów AEHF dotarł do docelowego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO) dopiero po ponad 430 dniach, co było spowodowane złą pracą głównego silnika satelity dzień po starcie. W konsekwencji, AEHF 1 musiał dotrzeć do GEO przy wykorzystaniu silników orientacyjnych. Przy AEHF 2 nie wystąpiły żadne problemy.

Każdy z satelitów AEHF ma masę 6170 kg, bazuje na platformie satelitarnej A2100M firmy Lockheed Martin i ma przewidywany czas życia wyliczony na 14 lat. Docelowo na GEO będzie przebywać konstelacja sześciu satelitów AEHF. Te satelity będą służyć do komunikacji na pasmach SHF (zakres 3-30 GHz) oraz EHF (30-300 GHz) pomiędzy amerykańskimi wojskami na całym świecie.

Podobnie jak w poprzednich lotach i podczas startu AEHF 3 wykorzystano rakietę Atlas V w konfiguracji 531. Do startu doszło o godzinie 10:10 CET, po pewnych opóźnieniach spowodowanych chwilowymi niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz naruszeniem zastrzeżonej przestrzeni przez cywilną łódź. Start wykonano z wyrzutni LC-41 na przylądku Canaveral (Floryda), tuż obok ośrodka NASA.

{youtube}HNefKtR1Jes{/youtube}
Start AEHF 3 / Credits – ULA, spacevidsnet

Na dziś zaplanowany jest jeszcze jeden start. Pomiędzy 16:50 a 17:05 CEST powinno dojść do startu rakiety Antares 110 z Wallops. Na pokładzie tej rakiety znajdzie się bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Cygnus. Będzie to misja demonstracyjna dostawy ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach programu COTS.

(PFA, NSF, SFN)

{module [346]}

Plakat misji AEHF 3 / Credits - ULA, USAF

Comments are closed.