BRITE-TV: polski ładunek użyteczny na Heweliuszu

0

Opublikowany został kolejny odcinek z serii programów „BRITE-TV” dotyczących budowy polskich satelitów naukowych BRITE-PL 1 Lem i BRITE-PL 2 Heweliusz. Tematem najnowszego odcinka jest polski ładunek znajdujący się na satelicie BRITE-PL 2 Heweliusz.

 

W czasie tego programu mgr inż. Rafał Graczyk, kierownik d.s. komputera pokładowego i systemów zasilania satelitów BRITE-PL, opowiada o ładunku dodatkowym znajdującym się na satelicie BRITE-PL 2 Heweliusz. Do tych ładunków zalicza się eksperymentalny zamek, który w przyszłości będzie mógł zostać wykorzystany do otwierania paneli słonecznych satelity na orbicie, jednak wpierw zostanie przetestowany w ramach misji polskiego satelity BRITE-PL 2 Heweliusz.

 

Rafał Graczyk opowiada również o drugim alternatywnym zasilaniu – baterii litowo-jonowej, która zasilać będzie polski ładunek użyteczny satelity w momencie przebywania w cieniu Ziemi, a także o prototypie komputera pokładowego, ogniwach słonecznych, teleskopie, radiolatarni, eksperymencie mechanicznym – bomie w tubie oraz sercu polskiego ładunku użytecznego – jednostki PSU (Power Supply Unit).


BRITE-TV: odcinek 32 / Credits – Marcin Stolarski

Projekt polskich satelitów naukowych BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz jest częścią większego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer). Łącznie w ramach konsorcjum kanadyjsko-polsko-austriackiego BRITE na orbicie znajdzie się sześć satelitów, które będą obserwować jasne gwiazdy dla pomiarów astrosejsmologicznych. Dwa z tych satelitów – kanadyjski UniBRITE i austriacki TUGSAT-1 zostały wyniesione na orbitę 25 lutego tego roku za pomocą indyjskiej rakiety PSLV. Satelity BRITE-PL Lem i BRITE-PL Heweliusz zostały zbudowane przez Centrum Badań Kosmicznych (CBK).

Jest możliwe, że przed końcem tego roku oba satelity znajdą się na orbicie. Teoretycznie pierwszym powinien być BRITE-PL Lem, który wraz z dwudziestoma innymi satelitami ma wystartować na pokładzie rakiety Dniepr w listopadzie tego roku. Data tego lotu nie jest pewna – pojawiła się nawet informacja o możliwym opóźnieniu startu do przyszłego roku. Z kolei BRITE-PL Heweliusz zostanie wyniesiony na orbitę 10 grudnia na pokładzie chińskiej rakiety CZ-4C, choć niedawno pojawiła się informacja o potrzebie dokończenia formalności związanych z “eksportem” polskiego satelity do Chin. Podsumowanie aktualnej sytuacji dotyczącej satelitów BRITE-PL można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule “Lem czy Heweliusz? Który pierwszy na orbicie?”.

(MS, CBK PAN)

Comments are closed.