I Opolskie Spotkania Astronautyczne – podsumowanie

0

Dnia 4 czerwca 2013 roku w Opolu odbyła się konferencja, której głównym celem było propagowanie astronautyki. Zorganizowali ją aktywiści ze stowarzyszenia Ardis, przy wsparciu reprezentantów sektora prywatnego jak i akademickiego.

Konferencja składała się z kilku prezentacji, słuchaczami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tematyka konferencji – bardzo szeroka, od rozrywki i inżynierii po astrofizykę oraz astrobiologię.

Pierwsza prezentacja dotyczyła projektowania CAD/CAE i związku kierunku studiów mechanika i budowa maszyn ze sprawami kosmicznymi. Prowadził ją Marcin Świt, prezes koła naukowego ProCAEnt z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Kolejne wystąpienie dotyczyło gry Race to Mars. Szymon Janus, prezes firmy Intermarum, przedstawił podstawowe założenia gry oraz postępy prac nad produktem. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem – uczniów, władz Politechniki i dziennikarzy lokalnej telewizji. Pod TYM adresem znajduje się wywiad dla TVP Opole (18:10).

Trzecia prezentacja, bliższa astrofizyce niż astronautyce, prowadzona była przez Filipa Kucharskiego, członka Ardisu a zarazem najmłodszego prelegenta na konferencji. Temat: ewolucja gwiazd, został potraktowany szczegółowo i cieszymy się, że znalazło się miejsce wątek astronomiczny.

Następny punkt programu dotyczył problemów fizyki materiałów i elektroniki w kosmosie. Szymon Moliński, redaktor portalu Kosmonauta.net i aktywista Ardisu, opowiadał o zakłóceniach generowanych przez promieniowanie w obwodach satelitów i sond kosmicznych.

Ostatnia prezentacja dotyczyła łazików marsjańskich w ogóle, a szczegółowo poszukiwań mikroorganizmów na Czerwonej Planecie. Agnieszka Rumińska przedstawiła projekt swojego sensora do wykrywania białek i mikroorganizmów w glebie, który może zostać zainstalowany na łazikach marsjańskich (przykładowo na kolejnych zawodach URC). Z jej projektem możecie zapoznać się TUTAJ, gdzie można także zagłosować na stypendium potrzebne jej do ukończenia przyrządu.

Powyższe zestawienie tematów podsumowane zostało w nagraniu dla telewizji Politechniki Opolskiej:

{youtube}K0GwCFsegWU{/youtube}

Podsumowanie I Opolskich Spotkań Astronautycznych / Credits – telewizja Politechniki Opolskiej

I Opolskie Spotkania Astronautyczne były wstępem do kolejnych tego typu imprez i pierwszym krokiem do zbudowania sieci kontaktów między niezależnymi organizacjami, przedsiębiorstwami oraz osobami prywatnymi, których pasją i pracą jest szeroko pojęty Kosmos.

{module [346]}

Już teraz redakcja serwisu Kosmonauta.net oraz stowarzyszenie Ardis mogą zdradzić, że w przyszłym roku (2014), w pierwszym tygodniu czerwca, planowana jest kolejna odsłona tej imprezy na większą skalę. Więcej informacji na ten temat pojawiać się będzie w wątku na Polskim Forum Astronautycznym lub stronie stowarzyszenia Ardis – tam także w najbliższych dniach pojawi się obszerna fotorelacja z OSA.

(Ardis)

Szymon Janus, prezes studia gier Intermarum, przedstawia słuchaczom grę Race to Mars. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. (Credit: Ardis)

Filip Kucharski omawia ewolucję gwiazd. (Credit: Ardis)

Slajd z prezentacji o zakłóceniach elektromagnetycznych w satelitach i sondach kosmicznych dotyczący celów naukowych misji Juno, gdzie orbiter zostanie poddany ekstremalnej radiacji. (Credit: Ardis)

Agnieszka Rumińska mówi o projekcie swojego sensora do wykrywania mikroorganizmów w

Prezentacja prezesa koła naukowego ProCAEnt - Marcina Świta. Tematem przewodnim było projektowanie CAD/CAE w mechanice. (Credit: Ardis)

Comments are closed.