W dniach 26 maja oraz 2, 9, 16 i 23 czerwca (soboty) w Opolu odbędzie się cykl prelekcji astronautycznych. Wstęp na wydarzenie jest wolny, uczestniczyć w nim można bez względu na wiek. Miejscem spotkań jest Studenckie Centrum Kultury przy Uniwersytecie Opolskim (sala nr 6 na parterze).
Prelekcje dotyczą szeroko pojętych zagadnień związanych z astronautyką, inżynierią kosmiczną, medycyną kosmiczną, nauką o planetach i astrobiologią. 12 maja odbyła się pierwsza z nich, której tematem była Ziemia (sposoby badania jej wnętrza, eksploracja oceanów, efekt cieplarniany, geoinżynieria oraz ekstremofile). Każda z prelekcji podzielona została na kilka części, które (oprócz wstępu) są dobierane przez słuchaczy (w zależności, co ich najbardziej interesuje).
Od 26 maja, co tydzień w sobotę, kolejne spotkania z cyklu (od godziny 15):
- 26 maja 2012 – Ziemska orbita
- Sposoby obserwacji Ziemi z nieba – samoloty, balony stratosferyczne, satelity
- Po co nam satelity? – cywilne zastosowania systemu satelitarnego
- Orbita ziemska i wojskowość – czy to także teatr działań wojennych?
- Badania Ziemi z kosmosu – wszystko o lądach, oceanach, pogodzie a nawet polu grawitacyjnym okiem systemów satelitarnych
- CubeSat – zrób swojego satelitę! Pierwszy polski satelita studencki
- Rakiety, wahadłowce, loty stratosferyczne… i winda – jak dostać się na orbitę (lub okolice)?
Lista następnych spotkań prezentuje się następująco (dokładny podział prelekcji na części pojawi się po 26 maja na stronie Stowarzyszenia ARDiS):
- 2 czerwca 2012 – Księżyc
- 9 czerwca 2012 – Załogowe loty kosmiczne
- 16 czerwca 2012 – Mars
- 23 czerwca 2012 – Gazowe olbrzymy i ich księżyce
Projekt powstał we współpracy z Urzędem Miasta Opola. Realizowany jest przez Stowarzyszenie ARDiS we współpracy z serwisem Kosmonauta.net.