Udana akcja crowdfundingowa Planetary Resources

0

Planetary Resources, firma która docelowo zamierza wydobywać surowce z asteroid zakończyła ważny etap kampanii crowdfundingowej na serwisie Kickstarter. Od ponad 12 tysięcy osób zebrano milion USD na zbudowanie małego teleskopu kosmicznego Arkyd-100.

Planetary Resources została założona w 2010 roku, zaś dwa lata później wyjawiła swoje ambitne plany. Założycielami są Peter Diamandis oraz Eric Anderson, związani z fundacją X-Prize oraz firmą Space Adventures. Docelowo Planetary Resources zamierza pozyskiwać surowce naturalne (rzadkie metale, oraz także wodę) z asteroid. Zanim jednak dojdzie do tego etapu, zamierza wystrzelić szereg małych teleskopów kosmicznych (Arkyd-100), które wykryją asteroidy odpowiednie do potencjalnego wydobycia zasobów. W późniejszym etapie firma zamierza wyprodukować serię sond Arkyd-200 i 300, które zbadają asteroidy z bliska, i pobiorą próbki gruntu.

Innowacyjność teleskopów Arkyd-100 polega na bardzo niskiej cenie i miniaturyzacji sprzętu. Arkyd-100 będzie ważył pomiędzy 11 a 15 kg i będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do poszukiwań asteroidów, ale i do obserwacji nieba i Ziemi. Firma zamierza udostępniać teleskopy również szerokiej publiczności.

W ramach popularyzacji Planetary Resources uruchomiła kampanię crowdfundingową na serwisie Kickstarter. Potrzebny był milion Dolarów od darczyńców na zbudowanie teleskopu – jest to bardzo niska cena jak na teleskop kosmiczny. Po 19 dniach kampanii wymagana kwota została osiągnięta. Zależnie od wysokości wpłaty firma oferuje różne nagrody. Bardzo popularną opcją okazało się tzw. “selfie in space” – portrety wysłane od darczyńców zostaną wyświetlone na ekranie zamontowanym na teleskopie i uwidocznione na zdjęciu wraz z teleskopem i krzywizną Ziemi w tle. Ponad 5000 osób wykupiło tę opcję, która kosztuje minimum 25 Dolarów. Dla osób, które przekażą znacznie wyższe kwoty firma oferuje m.in. nazwanie odkrytej asteroidy oraz wygrawerowanie wiadomości na teleskopie, która będzie widoczna na każdym zdjęciu.

W chwili pisania tego artykułu kampania zebrała blisko 1.100.000 USD od ponad 12 tysięcy darczyńców. Po przekroczeniu kwoty 1,3 miliona USD firma wybuduje drugą stację naziemną, a po przekroczeniu 2 milionów USD, umieści na teleskopie sprzęt do poszukiwania egzoplanet.

Jest to pierwsza tak duża kampania crowdfundingowa w branży kosmicznej zakończona sukcesem. Dotychczas odbywały się przede wszystkim małe zbiórki na cele mniejszych lub studenckich projektów. Także firma Golden Spike próbowała zebrać ponad 300 tysięcy USD na promocję sprzedaży prywatnych lotów księżycowych. W tym przypadku, projekt został przez użytkowników sieci uznany za mało obiecujący, i tylko mały procent kwoty został zebrany. Nie mniej jednak crowdfunding jest bardzo silnym narzędziem do budowania wizerunku. W bliskiej przyszłości coraz więcej firm będzie go wykorzystywało. Trend jest zdecydowanie wzrostowy.

Kampanię Planetary Resources można znaleźć pod tym linkiem.

planetary-resources-kickstarter-625

Comments are closed.