Otwarcie nowego centrum Galileo w Hiszpanii

0

Antonio Tajani otworzył w Hiszpanii nowe centrum systemu Galileo, które będzie odpowiadało za dystrybucję danych do firm oferujących usługi oparte o GNSS.

Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw polityki przemysłowej i przedsiębiorczości, wraz z hiszpańską minister transportu Aną Pastor, uroczyście otworzył centrum operacyjne Galileo imienia Loyola de Palacio (dawnej komisarz europejskiej ds. transportu i energii, zmarłej w 2006 roku, a będącej jedną z pierwszych kobiet obejmujących wysokie funkcje polityczne w Hiszpanii wczesnych lat demokratyzacji).

Głównym celem działania centrum, będzie rozpowszechnianie informacji o i z systemu Galileo do firm oferujących usługi oparte o dane satelitarne a używane w takich branżach jak rolnictwo, transport czy kartografia. Centrum będzie stanowiło więc swoisty interfejs, łącznik, między systemem Galileo a społecznościami użytkowników komercyjnych i korzystających z rozwiązań otwartych. W tym samym mieście, Torrejón de Ardoz, znajduje się tam również The European Union Satellite Centre, odpowiedzialne za przetwarzanie i dostarczanie informacji pochodzących z analiz obrazów satelitarnych.

Antonio Tajany odznaczony orderem królewskim / Credits: Pool Moncloa (free access)Lokalne władze liczą, że centrum GNSS w Hiszpanii przełoży się na większą ilość gości odwiedzających rejon. W centrum będzie pracowało od 35 do 50 specjalistów. Hiszpania wyłożyła około 4 milionów euro na budowę centrum. Pozostałe 30 milionów euro pochodzi z funduszy europejskich. Pełne działanie centrum ma rozpocząć w październiku 2014 roku.

Tego samego dnia Tajani został odznaczony przez prezydenta Hiszpanii Mariano Rajoya Wielkim Krzyżem Orderu Zasług Cywilnych, za zasługi dla promowania Hiszpanii w Europie (Tajani jest Włochem) a także za promocję europejskiej polityki rozwoju gospodarczego. Jest to najwyższe odznaczenie hiszpańskie przyznawane obcokrajowcom.

(neurope, EC)

{module[346]}

Comments are closed.