Status misji OTV-3 (maj 2013)

0

Minęło już ponad pięć i pół miesiąca od początku trzeciej misji wojskowego mini-promu X-37B. Co wiemy o tej wyprawie?

Dwa egzemplarze mini-promu X-37B należą do amerykańskiego lotnictwa wojskowego (USAF). Dotychczas wykonano już dwie misje:

Trzecia misja, o oznaczeniu OTV-3, rozpoczęła się 11 grudnia 2012 roku. Do misji OTV-3 wykorzystano egzemplarz X-37B, który wykonał misję OTV-1. Jest to dowód na odzyskiwalność X-37B oraz zdolność do wielokrotnego wykonywania misji.

Od momentu startu operator tego mini-promu nie przekazał żadnej informacji na temat stanu misji. Podobnie jak w przypadku OTV-1 i OTV-2, i w tym przypadku USAF poinformuje jedynie o planowanym zakończeniu misji, na kilka dni przed powrotem X-37B na Ziemię.

Nie oznacza to kompletnego braku informacji na temat misji OTV-3. Astronomowie-amatorzy dokonali kilku obserwacji OTV-3. Z dostępnych danych wynika, że do marca ten X-37B przebywał na orbicie o wysokości około 353 km do 399 km. Nachylenie orbity wynosiło około 43,5 stopnia.

Jest dość prawdopodobne, że X-37B dokona jeszcze kilku zmian swojej orbity. Nie wiadomo natomiast jakie eksperymenty czy pomiary wykonuje OTV-3 w trakcie tej misji, choć można zakładać, że część z nich dotyczy autonomicznego lotu, zaawansowanego oprogramowania a także zainstalowanych systemów, np. zasilania. Jest także możliwe, że wewnątrz ładowni OTV-3 znajduje się zestaw eksperymentów, np. związanych z materiałami.

Nie wiadomo, jak długo będzie trwać misja OTV-3, choć można przypuszczać, że porównywalnie z OTV-2. Jest więc prawdopodobne, że wyprawa OTV-3 zakończy się dopiero na początku 2014 roku.

X-37B jest wojskowym pojazdem eksperymentalnym, który wykonuje szereg testów i eksperymentów. Nie jest to pojazd o militarnym znaczeniu – bardziej służy rozwoju technologii. Wymiary X-37B to 8,9×4,5×2,9 metra. Masa startowa tego mini-promu wynosi około 5000 kg. Zasilanie jest zapewniane z panelu słonecznego, rozkładanego krótko po umieszczeniu na orbicie. 

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.