Wenus w kąpieli na Astro-Festiwalu (15 czerwca 2013)

0

15 czerwca 2013 w Złejwsi Wielkiej wszyscy sięgniemy gwiazd oraz podejrzymy Wenus w kąpieli słonecznej w ramach drugiej edycji Astro-Festiwalu. Gościem honorowym będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta, jedyny Polak, któremu udało się odbyć lot w przestrzeń kosmiczną.

Astro-Festiwal to również okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu wielu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii – zarówno tych dużych, jak i najmłodszych. Na uczestników czeka mnóstwo kosmicznych atrakcji – m.in. prezentacja instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika, astro-sztafeta, podróż do gwiazd symulatorem lotów, młyn wiedzy (eksperymenty dla młodych widzów), Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i wiele innych. Dla dzieci i rodzin przygotowano gry i zabawy, konkurs plastyczny oraz spotkanie z popularnymi bohaterami „Gwiezdnych wojen” (akademia Jedi).

Tuż przed zachodem słońca w Złejwsi Wielkiej odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Oprócz wspólnego zdjęcia uczestników, główną atrakcją tej części festiwalu będzie podglądanie planety Wenus na tle wieczornej zorzy.

W słowno-muzyczną podróż przez Układ Słoneczny zabierze uczestników Przemysław Rudź. Artysta zagra muzykę ilustracyjną, a występowi towarzyszyć będą wizualizacje, gra świateł oraz pokaz walki na miecze świetlne. Jednocześnie dla chętnych odbywać się będą obserwacje astronomiczne w plenerze i pod kopułą astrobazy.

Astro-Festiwal organizowany jest przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

Projekt Astro-baz, których przedsmak podczas Astro-Festiwalu będzie stanowić Astro-Arena, to sieć 14 mini obserwatoriów rozstawionych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Każda z baz przedsięwzięcia wyposażona jest w teleskop oraz pracownię komputerową, umożliwiającą porównanie wyników obserwacji. Projekt ten jest unikatowy nie tylko na skalę Polski, ale także Europy – w żadnym innym kraju na tak małej powierzchni nie działa tak wiele obserwatoriów, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych tajnikami gwiazd, planet i Układu Słonecznego.

{module [346]}

Comments are closed.