Nowe zdjęcia Chang’e 3

0

W ostatnich tygodniach opublikowano kilka nowych zdjęć sprzętu chińskiej misji Chang’e 3, której start powinien nastąpić jeszcze przed końcem tego roku.

Misja Chang’e 3 to pierwsza chińska wyprawa na powierzchnię Księżyca. Jest to zarazem demonstracja możliwości technicznych oraz ambicji chińskiego przemysłu kosmicznego. Na początku tego roku pojawiła się informacja, że termin startu misji Chang’e 3 został przesunięty z czerwca na początek grudnia 2013 roku. Sonda zostanie wystrzelona na pokładzie rakiety nośnej CZ-3B. Po pięciu dniach od startu nastąpi wejście na orbitę okołoksiężycową, a przez dziesięć kolejnych dni sonda będzie krążyć wokół Księżyca, aby kontrola naziemna mogła przeprowadzić ostatnie testy. Dopiero potem Chang’e 3 spróbuje wylądować na Sinus Iridum (Zatoka Tęcz), które jest jednym z „najbezpieczniejszych” miejsc do lądowania na Srebrnym Globie. Misja lądownika i łazika ma potrwać co najmniej trzy miesiące.

W ostatnich tygodniach opublikowano kilka nowych zdjęć sprzętu misji Chang’e 3. Na zdjęciach widać zarówno lądownik, jak i łazik, testowany m.in. w komorze termiczno-próżniowej. Zdjęcia prezentują także modele inżynieryjne sprzętu, wykorzystywane do niektórych testów naziemnych, np. systemu jezdnego łazika.

Opublikowane zdjęcia sugerują, że zarówno lądownik oraz łazik są już w zbudowane i aktualnie trwa faza testów sprzętu. Jest możliwe, że aktualnie trwa opracowywanie lotnych wersji oprogramowania oraz ich testy. Co więcej, zdjęcia sugerują, że przeprowadzono już serię testów poszczególnych faz misji, np. zjazdu łazika z lądownika na powierzchnię Księżyca.

Misja Chang’e 3 będzie pierwszą od 1976 roku próbą miękkiego lądowania na Srebrnym Globie – od czasów misji Łuna 24. Na 2015 rok zaplanowany jest kolejny lot lądownika i łazika – misja Chang’e 4. Pod koniec bieżącej dekady Chińczycy podejmą próbę przywiezienia na Ziemię próbek gruntu księżycowego.

W ostatnich latach Chiny deklarowały, że zainteresowane są wysłaniem własnych astronautów na powierzchnię Srebrnego Globu, brak jednak dokładniejszych danych, jak taka misja miałaby przebiegać. Można jedynie zakładać, iż najwcześniej mogłaby się odbyć w następnej dekadzie, dopiero po budowie chińskiej wielomodułowej stacji orbitalnej.

Misja Chang’e 3 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

Testy sprzętu do misji Chang'e 3 / Credits - CNSA, CCTV, CSN Testy sprzętu do misji Chang'e 3 / Credits - CNSA, CCTV, CSN Testy sprzętu do misji Chang'e 3 / Credits - CNSA, CCTV, CSN Testy sprzętu do misji Chang'e 3 / Credits - CNSA, CCTV, CSN Testy sprzętu do misji Chang'e 3 / Credits - CNSA, CCTV, CSN

Comments are closed.