Vega VV02 – odwołany start (04.05.2013)

0

Czwartego maja o godzinie 04:06 CEST miało dojść do drugiego startu europejskiej rakiety Vega. Start został odwołany z uwagi na zbyt silne wiatry.

Vega to nowa, mała europejska rakieta nośna – jej pierwszy (i jak na razie jedyny) start nastąpił 13 lutego 2012 roku o godzinie 11:00 CET. Ta konstrukcja jest zdolna do wyniesienia około 1,5 tony ładunku na orbity o wysokiej inklinacji. Vega jest w stanie wynosić szereg satelitów, m.in. obserwacji Ziemi, małe satelity lub nawet serię zminiaturyzowanych satelitów (np. standardu CubeSat). Przewiduje się, że Vega może być ciekawą opcją do wynoszenia satelitów, szczególnie gdy w perspektywie kilku najbliższych lat dojdzie do wycofania ze służby niektórych rosyjskich rakiet nośnych.

Niektóre źródła podają, że przy optymalizacji kosztów i procesów produkcji, krótszej kampanii startowej oraz stopniowym większym zainteresowaniu na rynku tą rakietą, cena za jeden start Vegi może zostać obniżona do 35-45 milionów EUR. Byłaby to bardzo atrakcyjna cena w stosunku do konkurencyjnych rakiet w tym segmencie rynku.

Do drugiego startu rakiety Vega miało dojść 4 maja 2013, o godzinie 04:06 CEST. Oznaczenie tego lotu to „VV02”. W tym przypadku okienko startowe miało wynosić zaledwie jedną sekundę. Niestety, wskutek zbyt silnych wiatrów w górnej warstwie atmosfery i ryzyku upadku ewentualnych odłamków poza wyznaczoną strefą zadecydowano o odwołaniu startu.

{module [346]}

Na pokładzie tej rakiety Vega znajdują się trzy satelity:

  • Europejski satelita Proba-V (V od „vegetation”), będący kolejnym z serii Proba. Ten mały satelita, o masie 160 kg, ma obserwować Ziemię dla kwestii związanych z używaniem obszarów rolniczych, wegetacji, studiów nad biosferą, stając się narzędziem dla przewidywania wzrostu roślinności oraz żywności na całym świecie. Misja Proba-V jest planowana na 2,5 – 5 lat.
  • VNREDSat-1A – mały satelita obserwacji Ziemi, zbudowany dla Wietnamu przez europejską firmę Astrium przy udziale piętnastu wietnamskich inżynierów. Masa VNREDSat-1A wynosi 120 kg. Ten satelita zostanie umieszczony na orbicie polarnej heliosynchronicznej o wysokości około 670 km. Maksymalna rozdzielczość instrumentów zainstalowanych na pokładzie tego satelity ma wynosić 2,5 metra na piksel. Nazwa VNREDSat-1a to akronim pochodzący od słów Vietnam Natural Resources, Environment and Disaster Monitoring Satellite. Kontrakt pomiędzy Astrium a rządem Wietnamu na zbudowanie VNREDSat-1A wyniósł około 55 mln euro.
  • Estoński ESTCube-1, pierwszy satelita tego państwa. Jest to zminiaturyzowany satelita standardu CubeSat 1U, którego celem będzie przetestowanie technologii „elektrycznego żagla”. Więcej na temat ESTCube-1 można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Do startu VV02 powinno dojść już niebawem, prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dni. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje rakietę Vega na stanowisku startowym w Kourou – europejskim kosmodromie w Gujanie Francuskiej. 

(ESA)

{module [526]}

Comments are closed.