Rozbłysk klasy M1.1 z grupy 1731 (02.05.2013)

0

Drugiego maja 2013 roku grupa o numerze 1731 wytworzyła rozbłysk dolnych stanów klasy M oraz powiązany z nim koronalny wyrzut masy.

W ostatnich dniach obserwowaliśmy kilka rozbudowanych grup plam słonecznych na Słońcu, które wykazywały nieco wyższą niż wcześniej aktywność – zanotowano rozbłyski klasy C oraz koronalne wyrzuty masy (CME). Wśród nich wyróżnia się grupa o numerze 1731, która ma aktualnie dość skomplikowaną konfigurację magnetyczną, zdolną do wytwarzania rozbłysków klasy M.

Pierwszy z takich rozbłysków nastąpił 2 maja, z maksimum o godzinie 07:10 CEST. W momencie rozbłysku grupa 1731 przebywała w centralnej części tarczy słonecznej i wytworzyła CME, który jednak prawdopodobnie zostało skierowane „na północ” od orbity Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk z 2 maja 2013 roku.

{youtube}iQ3YE2pdGcw{/youtube}

Pierwszy i drugi maja na Słońcu. Opisywany rozbłysk nastąpił w 12 sekundzie tego nagrania / Credits – NASA, SDO, Flare Aware

W najbliższych dniach możliwe są kolejne rozbłyski klasy M. Co ciekawe, w chwili pisania tego rozbłysku trwa silniejszy rozbłysk klasy M na Słońcu, który za kilka godzin opiszemy w oddzielnym artykule.

Warto wspomnieć także o rozbłysku klasy M1.0 z 22 kwietnia 2013 roku z grupy 1726, która w tej chwili przebywa już za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej. Ta grupa była stosunkowo rozbudowana – jest możliwe, że przetrwa czas „po drugiej stronie Słońca” i około 11-12 maja znów będzie można ją obserwować z Ziemi.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

Comments are closed.