Barroso wizytuje siedzibę GSA w Pradze

0

Przewodniczący Komisji Europejskiej złożył wizytę w siedzibie GSA w Czechach.

W środę 3 kwietnia przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, odwiedził nową siedzibę European Global Navigation and Satellite System Agency (GSA) w czeskiej Pradze. Agencja wspiera Komisję w zarządzaniu i kierowaniu programami Galileo i EGNOS, głównie w zakresie bezpieczeństwa, badań i marketingu.

“Wraz z umiejscowieniem w niej Europejskiej Agencji GNSS, Praga stała się jednym z węzłów zaangażowanych w rozwój przemysłu kosmicznego w Europie i Czechach.” – powiedział przewodniczący Barosso. “Galileo to strategiczny projekt mający zapewnić niezależność Unii Europejskiej w zakresie technologii i polityki kosmicznej, obszarach o znaczącej roli dla konkurencyjności przemysłu i tym samym krytycznych dla funkcjonowania naszych obywateli. Aktywność w przestrzeni kosmicznej jest kluczowa dla strategii Europa 2020, gdyż tworzy specjalistyczne miejsca pracy, stwarza nowe możliwości komercyjne i wzmacnia innowacyjność Europy. Symbolizuje też sedno Unii Europejskiej – naszą zdolność do łączenia wysiłków całej Europy, aby szybciej wzmacniać gospodarkę i tworzyć szybszy wzrost w przyszłości”.

Galileo powstał z inicjatywy Unii Europejskiej. Jest najnowszym, cywilnym globalnym systemem nawigacji satelitarnej. Ukończony będzie składał się z 30 satelitów i odpowiedniej infrastruktury naziemnej. Będzie interoperacyjny z systemami GPS (USA) i GLONASS (Federacja Rosyjska). Badania wskazują, że w ciągu 20 lat Galileo wniesie na rynek europejski wartość dodaną około 90 miliardów euro.

European GNSS Agency (GSA) początkowo miała siedzibę w Brukseli. Do Pragi została przeniesiona 6 września 2012 roku, za zgodą Unii wyrażoną 10 grudnia 2010 roku. Odpowiedzialność za działanie europejskich systemów GNSS będzie stopniowo przekazywana Agencji przez Komisję Europejską w ciągu trwania kolejnego wieloletniego budżetu unijnego (2014-2020).

Logo GSA / Credits: GSA, Komisja EuropejskaZobacz też:

(KE)

 {module [346]}

Comments are closed.