Proton-M wystartował z kosmodromu Bajkonur

0

We wtorek, 26 marca 2013 roku, z kosmodromu w Bajkonurze nastąpił udany start rakiety Proton-M, wynoszącą na orbitę meksykańskiego satelitę telekomunikacyjnego Satmex 8. To pierwszy start Protona w tym roku, a zarazem 384 od 1965 r.

Start Protona nastąpił zgodnie z planem o godz. 19:06 GMT (20:06 czasu polskiego). Pierwsze minuty po starcie przebiegały bez zakłóceń, rakieta przekroczyła prędkość dźwięku, następnie odłączyły się od niej pierwszy i drugi stopień. W niespełna kwadrans od startu oddzielił się górny stopień Briz-M i rozpoczął się cykl 5 zapłonów, które zostaną ukończone w kilka godzin od startu. Ostatnie odpalenie stopnia Briz-M nastąpi za kilka godzin, pomiędzy 04:58 a 05:05 CET. Wówczas będzie wiadome, czy tym razem Briz-M zadziałał prawidłowo.

{module [346]}

{youtube}iC57D3nklB4{/youtube}
Start rosyjskiej rakiety Proton z meksykańskim satelitą komunikacyjnym Satmex 8 / Credits – ILS

Powodzenie tej misji ma teraz duże znaczenie dla prestiżu rakiet. Jest to bowiem pierwszy start Protona od 8 grudnia zeszłego roku, gdy fiaskiem zakończyło się umieszczenie rosyjskiego satelity komunikacyjnego Jamał 402 na właściwej orbicie. Dopiero kilka tygodni po wydarzeniu, zespół inżynierów zdołał naprowadzić zabłąkany obiekt do właściwego punktu na orbicie geostacjonarnej. Operacja ta jednakże pochłonęła duże ilości paliwa, przez co żywotność satelity będzie o kilka lat krótsza niż zakładano.

Nad powodzeniem misji czuwa amerykańska firma International Launch Service ILS. Przedsiębiorstwo to posiada wyłączne prawa do świadczenia komercyjnych usług związanych z lotami rakiety Proton. Obecna misja jest już 78. (od 1996 r.) odbywającą się przy uczestnictwie ILS.

Satmex 8 jest meksykańskim satelitą komunikacyjnym, wyprodukowanym przez Systems/Loral Satellite. Ten, ważący ok. 5500 kg satelita będzie wspomagać dystrybucję telewizji satelitarnej, transmisji danych (m.in. telemedycynę) na obszarze Ameryki Północnej i Południowej. Żywotność satelity obliczona jest na przynajmniej 15 lat.

(ILS)

{module [346]}

Comments are closed.