Prace na pokładzie ISS (koniec marca 2013)

0

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aktualnie przebywa trzech astronautów. Już 29 marca dołączy do nich załoga Sojuza TMA-08M.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zwykle przebywa trzech lub sześciu rezydentów, którzy wykonują prace naukowe podczas kilkumiesięcznych Ekspedycji. Pierwsza Ekspedycja na ISS trwała pomiędzy listopadem 2000 a marcem 2001 roku. Obecna długoterminowa wyprawa nosi nazwę Ekspedycji 35, której dowodzenie objął Kanadyjczyk Chris Hadfield.

Od 16 (powrót Sojuza TMA-06M na Ziemię) do 29 marca Ekspedycja 35. składa się z trzech astronautów – dowódcy Chrisa Hadfielda oraz Amerykanina Thomasa Mashburn’a i Rosjanina Romana Romanienki. Do tej trójki już w najbliższy piątek powinna dołączyć załoga rosyjskiej kapsuły Sojuz TMA-08M (Rosjanie Pawieł Winogradow i Aleksandr Misurkin oraz Amerykanin Chris Cassidy). Ten lot kapsuły Sojuz będzie bardzo ciekawy, ponieważ do cumowania do ISS dojdzie w około sześć godzin po starcie. Będzie to podejście po nowej, „szybszej” trajektorii do Stacji – wszystkie dotychczasowe loty Sojuza trwały około dwóch dni. Podejście po tej trajektorii do ISS zostało już sprawdzone podczas lotów rosyjskich bezzałogowych kapsuł zaopatrzeniowych Progress.

{module [346]}

Na pokładzie ISS trwają prace konserwacyjne i naukowe. Dokonano także ćwiczeń dla kilku sytuacji zagrożenia. Dodatkowo, trwa załadunek kapsuły Dragon, którą dołączono do Stacji 3 marca 2013 roku w ramach misji SpaceX CRS-2. Koniec wyprawy kapsuły Dragon planowano początkowo na poniedziałek, 25 marca, jednak prognoza pogody dla miejsca wodowania u wybrzeży Kalifornii nie jest dobra i prawdopodobnie dojdzie do powrotu Dragona dzień później. Jest możliwe dalsze opóźnienie końca tej bezzałogowej misji, nawet od 1 kwietnia.

W wolnym czasie załoga ISS wykonuje m.in. zdjęcia Ziemi oraz nagrania o charakterze edukacyjnym. W galerii tego artykułu prezentujemy nocne zdjęcie Nowego Jorku, które zostało wykonane przez Chrisa Hadfielda. Na zdjęciu widać szereg różnych szczegółów tego miasta – m.in. wyspę Manhattan, park w centrum tej wyspy czy światło od Statuy Wolności. Poniżej natomiast prezentujemy nagranie dotyczące pomiarów jakości powietrza na ISS.

{youtube}oJL2f8SpWhU{/youtube}
Jakość powietrza na ISS / Credits – canadianspaceagency

Start kapsuły Sojuz TMA-08M planowany jest na 28 marca na godzinę 21:43 CET. Mniej niż sześć godzin później, o 03:33 CET (już 29 marca) powinno dojść do cumowania Sojuza TMA-08 M do ISS.

Prace na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są komentowane na Polskim Forum Astronautycznym.

{module [346]}

Comments are closed.