Rosyjskie ministerstwo obrony chce zakupić satelity zwiadu od Niemiec

0

Rosyjskie ministerstwo obrony zgłosiło się z zapytaniem do niemieckiej części firmy Astrium na zakup dwóch satelitów zwiadu. Satelity miałyby być wyposażone w radary syntetycznej apertury o dużej rozdzielczości.

W 2008 i w 2010 roku niemieckie satelity obserwacji Ziemi TerraSAR-X i TanDEM-X zostały umieszczone na orbicie. Są to bardzo wyjątkowe satelity, wyposażone w radary syntetycznej apertury (SAR), pracujące w formacji (250-500 metrów dystansu), zdolne do obrazowania Ziemi z bardzo dużą rozdzielczością (< 2 m), bez względu na pogodę. Dodatkowo, unikalne cechy SAR pozwalają na wykonywane bardziej zaawansowanych obserwacji, z których wiele może mieć znaczenie wojskowe. Satelity TerraSAR-X i TanDEM-X zostały zbudowane przez niemiecką część firmy Astrium, które z kolei są częścią międzynarodowego koncernu EADS.  Grafika w galerii tego artykułu prezentuje TerraSAR-X i TanDEM-X.

W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że ministerstwo obrony Rosji zgłosiło się z oficjalnym zapytaniem do niemieckiej części firmy Astrium o zakup dwóch satelitów podobnych do TerraSAR-X i TanDEM-X. Firma Astrium jeszcze nie odpowiedziała, między innymi dlatego, że wymagałoby to decyzji i zgody rządu niemieckiego oraz prawdopodobnie i amerykańskiego – część elementów tych satelitów obejmuje prawo ITAR.

Bez wątpienia dzięki takim satelitom Rosja powiększyłaby swoje możliwości zwiadu, na lądzie oraz na wodach mórz i oceanów. Zapytanie o zakup ze strony Rosji można także interpretować jako brak dostępu tego państwa do rodzimych zaawansowanych technologii SAR.

Nie wiadomo, jak i kiedy niemiecki rząd odpowie Rosji na to zapytanie. Z uwagi na jawny wojskowy charakter tego zakupu do dyskusji wchodzą z pewnością kwestie polityczne. Bez wątpienia można się spodziewać pewnego, jeśli nie dużego oporu ze strony USA, dla której korzyści z takiej sprzedaży by były dość niewielkie.

(PBdS)

Comments are closed.