Zakończone testy ostatniego modułu optycznego teleskopu James’a Webb’a

0

Inżynierowie z firmy Ball Aerospace & Technologies Corporation zakończyli w ostatnim czasie przeprowadzanie testów sprawnościowych ostatniego modułu optycznego – AOS (Aft Optics Subsystem), wchodzącego w skład sekcji optycznej budowanego teleskopu James’a Webb’a.

Firma Ball Aerospace, w której prace nad elementami nowego, dużego teleskopu toczą się w jej zakładach w Boulder (Kolorado, USA), jest głównym podwykonawcą firmy Northorp Grumman. Ball Aerospace odpowiada za technologie optyczne oraz lekką konstrukcję, na której opiera się cała optyka teleskopu.

Zakończenie testów sprawnościowych modułu AOS jest istotnym krokiem w budowie Teleskopu Kosmicznego James’a Webb’a – co oznacza, iż wszystkie elementy optyczne są gotowe do ostatecznej integracji i dalszych testów.

Testy termiczne, wibracyjne oraz kriogeniczne modułu AOS trwały od zeszłego maja i polegały przede wszystkim na demonstracji możliwości zniesienia oddziaływań na jakie będzie wystawiony ten moduł w czasie lotu na orbitę oraz już w trakcie funkcjonowania w ekstremalnie niskich temperaturach w przestrzeni kosmicznej. Moduł AOS pozostanie w zakładach Ball Aerospace na wspólne testy z jego mechanizmami oraz układem, do którego zostanie przymocowany.

{module [346]}

AOS jest ostatnim modułem optycznym z sekcji OTE (Optical Telescope Element) Teleskopu James’a Webb’a, który przechodzi integrację oraz ostateczne testy. Moduł AOS w swoim wnętrzu mieści trzeciorzędne oraz sterowne lustro (Fine Steering Mirror), które na ostatnim etapie ścieżki przechwytywanego przez teleskop światła kierować je będą do sekcji instrumentalnej (np. kamer). Moduł AOS, wyposażony w osłonę eliminującą refleksy oraz dwa radiatory, znajdować się będzie na środku lustra głównego.

We wrześniu 2012 roku firma Ball Aerospace rozpoczęła proces wysyłania gotowych, głównych luster do ośrodka Goddard agencji NASA. W obecnym roku trafić tam ma reszta z osiemnastu, heksagonalnych luster nowego teleskopu. Integracja planowana jest na 2015 rok, a wyniesienie w przestrzeń na październik w 2018 roku.

(NASA)Wizja artystyczna Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba z 2009 roku / Credits: NASA

Comments are closed.