NASA dołącza do misji Euclid

0

NASA oficjalnie dołączyła do misji Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej, która poświęcona jest poszukiwaniom i badaniom ciemnej materii i ciemnej energii.

NASA podpisała porozumienie z ESA o uczestnictwie amerykańskiej agencji w misji Euclid, który ma zostać wyniesiony w 2020 roku. Euclid, wyposażony w teleskop i dwa instrumenty naukowe będzie miał za zadanie określić kształt, jasność i rozkład około 2 miliardów galaktyk rozsianych prawie po 1/3 sfery niebieskiej.

Dzięki temu naukowcy mają dzieję zrozumieć ewolucję i przyszłość Wszechświata, w której kluczową rolę mogą mieć ciemna energia i ciemna materia. Pierwsza, wydaje się zwiększać tempo ekspansji Wszechświata, podczas gdy druga ma je spowalniać swoją grawitacją. Obecnie szacuje się, że te dwa składniki mogą stanowić nawet ponad 95% masy i energii Wszechświata.

Według podpisanej umowy amerykańska agencja kosmiczna dostarczy na potrzeby misji 20 detektorów do przyrządu pracującego w bliskiej podczerwieni, które będą pracowały wraz z kamerą światła widzialnego. Same przyrządy, teleskop i statek zostaną zbudowane w Europie. NASA skieruje też do Konsorcjum Euclid 40 swoich naukowców. Obecnie liczy ono ponad 1000 osób z 13 krajów.

Obecnie trwają konkursy na projektowanie i budowę poszczególnych elementów misji.

Zobacz też:

{module [346]}

Comments are closed.