Kazachstan chce ograniczyć starty Protonów

0

 Rosja nadal spiera się z Kazachstanem o ograniczenia w startach rakiet kosmicznych.

Latem zeszłego roku, patrz Kazachstan blokuje trzy starty, miał miejsce kryzys w stosunkach kazachsko-rosyjskich związany z chęcią utworzenia przez Rosję dodatkowych stref bezpieczeństwa dla upadających fragmentów rakiet. Teraz Rosja ostrzega Kazachstan, że może wycofać się ze wspólnych projektów, jeśli ten będzie upierał się przy ograniczeniach startów z kosmodromu Bajkonur, podaje Izwiestia.

Izwiestia opublikowała rządową notę dyplomatyczną w tej sprawie w miniony czwartek, na dzień przed planowanym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych obu krajów, Siergieja Ławrowa (Rosja) i Yerlana Idrisowa (Kazachstan). “W tej sytuacji Rosja będzie zmuszona przeanalizować swój udział we wspólnych dwustronnych projektach”, podała agencja cytując rosyjskiego ministra spraw zagranicznych. Nota była datowana na 18 stycznia.

{module [346]}

Spór wyniknął z ograniczenia przez Kazachstan stref upadku elementów rakiet i tym samym ilości dozwolonych komercyjnych startów satelitów z Bajkonuru. W 2013 roku będzie to limit 12 startów rakiet Proton-M, o dwa mniej niż w 2012. Źródła Izwiestii szacują, że dla Rosjan oznacza to zerwanie 5 kontraktów i zwrócenie klientom 500 milionów USD. Zmniejszenie limitów potwierdził agencji AFP Alekiej Kuzniecow, rzecznik Roskosmosu, dodając, że Rosja wnioskowała o 17 startów w tym roku. Rosjanie uznają, że są to próby obejścia zapisów umów o wynajmowaniu Bajkonuru. Rosja płaci byłej radzieckiej republice około 115 milionów USD rocznie za udostępnienie Bajkonuru. Umowa ma obowiązywać do 2050 roku.

Nic nie wskazuje na to by zagrożone były starty do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(AFP, SD)

 

 

 

Comments are closed.