Kłopoty Kwangmyongsong-3B?

0

Wiele wskazuje na to, że nie ma kontaktu z północnokoreańskim satelitą Kwangmyongsong-3B. Satelita prawdopodobnie znajduje się w niekontrolowanym ruchu obrotowym.

Do startu satelity Kwangmyongsong-3B na pokładzie rakiety Unha-3 doszło 12 grudnia 2012 roku o godzinie 01:49 CET. Dziewięć minut i 27 sekund później nastąpiła separacja Kwangmyongsong-3B od górnego stopnia rakiety Unha-3. Był to pierwszy udany start rakiety orbitalnej z Północnej Korei – poprzednie cztery były nieudane.

Rakieta Unha-3 umieściła satelitę Kwangmyongsong-3B na orbicie o wysokości około 500 x 584 km i nachyleniu 97,4 stopnia. Co ciekawe, amerykańskie radary zarejestrowały cztery obiekty – z których dwa to satelita Kwangmyongsong-3B i górny stopień rakiety Unha-3. Dwa pozostałe namierzone obiekty mogą być elementami systemu mocowania satelity z górnym stopniem.

Satelita Kwangmyongsong-3B to prawdopodobnie „kopia” utraconego w kwietniu Kwangmyongsong-3. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje tego satelitę (zdjęcie z kwietnia – może to być model satelity). Z dostępnych zdjęć wynika, że ten północnokoreański satelita jest prostopadłościanem o rozmiarach około 100x60x60 cm. Kwangmyongsong-3B ma cztery ścianki wyłożone w całości panelami słonecznymi (prawdopodobnie brak rozkładanych paneli), a dwie pozostałe ścianki zostały przeznaczone na adapter z rakietą nośną oraz anteny i być może zestaw optyczny. Taki układ anten oraz paneli słonecznych może sugerować zainstalowany system orientacji satelity, który pozwoliłby na odpowiednie ułożenie Kwangmyongsong-3B względem Słońca oraz Ziemi. Przeznaczeniem tego satelity są prawdopodobnie proste obserwacje meteorologiczne oraz obserwacje Ziemi.

Z uwagi na izolację Korei Północnej od reszty świata, poza potwierdzeniem startu dość mało informacji nt. ładunku zostało opublikowanych przez to państwo. Większość dostępnych informacji pochodzi od źródeł zachodnich. To właśnie one sugerują, że nie ma kontaktu z satelitą Kwangmyongsong-3B. Co więcej, źródła zachodnie podają, że ten satelita znajduje się w niekontrolowanym ruchu obrotowym. Nie wydaje się, by ten ruch wirowy był typem stabilizacji satelity (wówczas Kwangmyongsong-3B miałby raczej kształt walca, a nie prostopadłościanu), a raczej jest wynikiem nieudanej separacji z górnym stopniem rakiety.

Prawdopodobnie więcej informacji na ten temat będzie dostępnych w ciągu najbliższych tygodni. Poczynania Korei Północnej są bacznie monitorowane przez wiele państw, m.in. za pomocą obserwacji satelitarnych. Teraz prawdopodobnie i Kwangmyongsong-3B będzie obserwowany i nasłuchiwany w poszukiwaniu znaków aktywności. Jednakże w tej chwili wydaje się, że o ile start rakiety Unha-3 był udany, o tyle misja satelity Kwangmyongsong-3B zakończyła się porażką.

(PFA)

Comments are closed.