Jednogłośne ratyfikowanie wejścia Polski do ESA! (24.10.2012)

0

W dniu 24 października 2012 roku Sejm jednogłośnie ratyfikował Umowę pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną. Oznacza to, że praktycznie już w tej chwili Polska należy do struktur tej Agencji i weźmie aktywny udział w ważnej Radzie Ministerialnej, która odbędzie się za miesiąc.

Od czasu akceptacji przez Rząd Polski warunków negocjacji przystąpienia naszego kraju do struktur Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), co nastąpiło 12 czerwca 2012 roku, często pojawiało się pytanie dotyczące terminu ratyfikacji pomiędzy Polską a ESA. Czy Polska zdąży przed tegoroczną Radą Ministerialną ESA (20-21 listopada), która wyznaczy kierunek rozwoju europejskiej polityki na następne lata? Wielu ekspertów zauważało, że ta Rada odbywa się w czasach trudności ekonomicznych a decyzje mogą obowiązywać nawet przez kilkanaście kolejnych lat. Polska, wchodząc do ESA już po Radzie Ministerialnej będzie musiała realizować jej postanowienia – stąd tak duży nacisk nakładano na szybką ratyfikację Umowy pomiędzy Rządem RP a ESA.

Ostatecznie do głosowania przystąpiono 24 października 2012 roku, tuż po godzinie 9 rano. Głosowanie dotyczące ratyfikacji Umowy pomiędzy RP a ESA było pierwszym w kolejności głosowań zaplanowanych na ten dzień. Co ważne, głosowanie było jednogłośne – wszyscy obecni posłowie głosowali na „tak” (434 na tak, 0 sprzeciwu, 0 wstrzymujących się, 26 nie głosowało). Oznacza to, że praktycznie już w tej chwili Polska jest członkiem ESA i będzie mogła brać aktywny udział w Radzie Ministerialnej z prawem głosu. Ze strony polskiej pozostaje jeszcze akceptacja przez Senat i podpis Prezydenta, co powinno nastąpić w ciągu trzech-czterech najbliższych tygodni.

Wejście Polski do ESA to szansa na szybki rozwój polskiego przemysłu wysokich technologii, stworzenie nowych miejsc pracy, wytworzenie konkurencyjnych produktów i usług związanych np. z danymi satelitarnymi i podwyższenie poziomu innowacyjności gospodarki. Teraz pora na polskie instytuty naukowe, uczelnie i przedsiębiorstwa.

Comments are closed.