ScopeDome Hevelius 2 – nagranie misji z parametrami lotu

0

Nastąpiła publikacja filmowego podsumowania misji ScopeDome Hevelius 2. W tym nagraniu połączono zapis wideo ze zdjęciami oraz danymi na temat lotu.

Start misji ScopeDome Hevelius 2 nastąpił 22 września 2012 roku z miejscowości Funka, koło Chojnic, w województwie pomorskim. Z uwagi na niesprzyjające warunki tego dnia (silny jet stream) balon osiągnął wysokość jedynie 10428 metrów. Tak niski pułap lotu był spowodowany podstawowym celem misji – odzyskaniem gondoli.  Na tej wysokości nastąpiło odcięcie linki pomiędzy balonem a gondolą, dzięki czemu zredukowano ryzyko lądowania gondoli w wodach Bałtyku.

Podstawowym celem przeprowadzonej misji było przetestowanie podzespołów sondy w praktyce, a także zweryfikowanie założeń konstrukcyjnych leżących u podstaw jej budowy. W przeciwieństwie do misji Hevelius 1, która odbyła się w kwietniu 2011 roku, misja ScopeDome Hevelius 2 opierała się na całkowicie odmiennych rozwiązaniach technicznych – między innymi na sztywnej konstrukcji samej kapsuły, która dodatkowo zbudowana została z materiałów kompozytowych, takich jak włókno węglowe czy Kevlar. Jednocześnie zainstalowany na pokładzie komputer stanowił znaczne rozwinięcie pierwotnej koncepcji, zastosowanej w misji Hevelius 1, choć w przyszłości planowane jest wykorzystanie dwóch niezależnych komputerów, współdziałających ze sobą w trakcie trwania misji i zdolnych do przejmowania swoich funkcji w razie konieczności.

{module [346]}

Do lądowania ostatecznie doszło nieopodal jeziora Głębokie, w gminie Przywidz (woj. pomorskie). Lądowanie przebiegło znacznie szybciej niż to zakładano – linki od spadochronu splątały się z gondolą. W konsekwencji spadochron nie rozwinął się całkowicie. W końcowych etapach lądowania prędkość opadania wynosiła ponad 70 km/h. W trakcie lądowania gondola wpierw uderzyła w gałęzie drzew, potem w ziemię, a następnie potoczyła się na pochyłym terenie i dopiero po paru sekundach znieruchomiała. Pomimo tych niedogodności misja zakończyła się sukcesem a sama gondola doznała niewielkich uszkodzeń. Odzyskano wszystkie dane z komputera pokładowego, a także z kamery fotograficznej oraz rejestratora wideo. Poniżej prezentujemy nagranie z lotu, wraz ze zdjęciami i zestawem informacji na temat parametrów lotu.

{youtube}OO7YV-4B_Xc{/youtube}
Zapis misji ScopeDome Hevelius 2. Lądowanie tuż po momencie 16:12 tego nagrania. / Credits – Krzysztof Parma, zespoł Hevelius,

To nie był jedyny lot balonu stratosferycznego, jaki odbył się 22 września z Funki. Poniżej prezentujemy nagranie zrealizowane przez zespół Copernicus, który tego przeprowadził dwa starty – projekt „Malarz” oraz misji CP-19.

{module [346]}

{youtube}goxFboZxsYg{/youtube}
Loty trzech balonów z 22 września 2012 – ScopeDome Hevelius 2, “Malarz” i CP-19 / Credits –

Słowa podziękowania należą się sponsorowi misji – firmie ScopeDome, zajmującej się produkcją kompozytowych kopuł astronomicznych spełniających wymagania profesjonalnych obserwatoriów, jednakże zachowując przy tym ceny pozwalające na zakup tego rodzaju sprzętu także przez amatorów obserwacji nocnego nieba. Obecnie firma produkuje kopuły astronomiczne w trzech rozmiarach – trzech, czterech oraz pięciu i pół metra średnicy. Firma oferuje oczywiście także wyposażenie elektroniczne służące do sterowania kopułami oraz niezbędne oprogramowanie, które pozwala również na zdalne operowanie za pośrednictwem Internetu. Dzięki rozwiązaniom ScopeDome możliwe jest zatem zrealizowanie koncepcji tzw. obserwatoriów zdalnych, dostępnych z sieci Internet z dowolnego miejsca na planecie, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa operacyjnego – oprogramowanie kopuły jest bowiem w stanie samodzielnie podejmować decyzje, mające na celu ochronę sprzętu obserwacyjnego, w razie wykrycia niesprzyjających warunków np. dużego zachmurzenia lub opadów atmosferycznych.

Zespół misji ScopeDome Hevelius 2 składa tym samym wyrazy podziękowania dla Pana Jacka Pali z firmy ScopeDome za pomoc w realizacji naszego drugiego lotu stratosferycznego.

(PFA)

Comments are closed.