Dragon-1 przyłączony do ISS

0

Prywatny statek transportowy Dragon pomyślnie zbliżył się w trybie automatycznym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym został o godzinie 13:56 CEST pochwycony za pomocą sterowanego przez astronautów wysięgnika CanadArm2. Na pokładzie statku firmy SpaceX znajduje się 400 kg ładunku.

Misja statku Dragon CRS-1 rozpoczęła się w niedzielę, kiedy to o godzinie 02:35 CEST z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała po raz czwarty w historii rakieta Falcon 9. Wydarzenie to było o tyle wyjątkowe, iż około 79 sekund po starcie utracony został jeden z dziewięciu silników Merlin 1C. Komputer pokładowy dokonał jednak szybkiej ewaluacji nowej sytuacji i zrekompensował tę utratę za pomocą pozostałych 8 silników. W efekcie pierwszy stopień rakiety działał o 30 sekund dłużej niż planowano. Co najważniejsze kapsuła Dragon została pomyślnie dostarczona na orbitę.

Tuż po umieszczeniu na orbicie statek Dragon rozłożył swoje panele słoneczne, a następnie rozpoczął proces „doganiania” stacji ISS, wykonując w tym celu odpalenia swoich silników. Na kilka godzin przed przechwyceniem statek wszedł w zasięg komunikacyjny stacji ISS na paśmie UHF. Faza podejścia początkowo odbywała się w oparciu o system wyznaczania względnej pozycji GPS. Po zbliżeniu się statku Dragon na mniejszą odległość od stacji ISS uruchomiony został dalmierz laserowy oraz dwie kamery termiczne.

Proces zbliżania przerywany był planowo w tzw. punktach parkingowych, tj. w odległościach 250, 30 oraz finalnie 10 metrów od stacji ISS. Astronauci na bieżąco kontrolowali zachowanie statku, który mógł zostać na ich polecenie zatrzymany lub nawet cofnięty. Po dotarciu do ostatniego miejsca zatrzymania statek został wprowadzony w stan swobodnego lotu (ang. free drift). W tym momencie znajdujący się w module obserwacyjnym Cupola astronauta japońskiej agencji kosmicznej JAXA Akihiko Hoshide oraz wspomagająca go astronautka NASA Sunita Williams wykorzystali manipulator CanadArm2 SSRMS (Space Station Remote Manipulator System) do uchwycenia statku Dragon.

{youtube}rHJOLi5OZU8{/youtube}
Zapis podejścia statku Dragon do stacji ISS / Credits: youtube.com, NASAtelevision

W następnej kolejności statek został przyłączony do dolnego węzła modułu łącznikowego Harmony. Pierwszy etap połączenia zakończony został o 14:51 CEST. Przez następne 12 minut trwał drugi etap łączenia, polegający na wysunięciu 16 rygli. Statek Dragon stał się integralną częścią stacji ISS o godzinie 15:03 CEST.

Dragon pozostanie zacumowany do stacji przez około 2,5 tygodnia. W przeciągu najbliższych kilkunastu godzin do jego wnętrza wejdą po raz pierwszy astronauci, rozpoczynając tym samym proces rozładunku 400 kg ładunków, w tym racji żywnościowych, części zapasowych oraz podzespołów do prowadzonych na ISS eksperymentów. Statek firmy SpaceX jest w obecnym czasie jedynym środkiem transportu, który umożliwia sprowadzenie ładunków z orbity. Właściwość ta zostanie oczywiście wykorzystania także w tej misji – przed odłączeniem statku Dragon-1 od stacji ISS do jego wnętrza załadowane zostanie niemal 760 kg ładunków.

(NASA)Statek Dragon-1 przyłączony do stacji ISS / Credits: NASA TV

Dragon-1 przyłączany do węzła cumowniczego modułu Harmony / Credits: NASA TVPodgląd z kamery umieszczonej w module Harmony - widok na węzeł cumowniczy statku Dragon-1 / Credits: NASA TV

Comments are closed.