Rozbłysk klasy M2.3 z grupy na krawędzi tarczy słonecznej (08.10.2012)

0

Po ponad tygodniu od ostatniego silniejszego rozbłysku, Słońce wygenerowało rozbłysk klasy M2.3. Źródłem tego rozbłysku była grupa wyłaniająca się zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. Czy czekają nas kolejne rozbłyski klasy M?

W ostatnich miesiącach aktywność słoneczna pozostaje na niskim poziomie. Rejestruje się niewiele rozbłysków klasy M (ostatni nastąpił 30 września), choć jest możliwe, że 20 września po stronie Słońca niewidocznej z Ziemi nastąpił rozbłysk klasy X. Stąd każdy rozbłysk klasy M można szczegółowo opisywać, gdyż jest to dość “rzadkie” zjawisko.

Ósmego października grupa plam słonecznych wyłaniających się zza wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wygenerowała rozbłysk klasy M2.3. Maksimum tego rozbłysku przypadło na godzinę 13:17 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk, zarejestrowane przez satelitę Solar Dynamics Observatory (SDO).

{youtube}1MKdLwYZ5q0{/youtube}
Rozbłysk klasy M2.3 – 08.10.2012 / Credits – NASA, SDO,

Jest możliwe, że wraz z pojawieniem się tej grupy po stronie widocznej z Ziemi wzrośnie aktywność słoneczna i nastąpią kolejne rozbłyski klasy M. Warto tu dodać, że 7 października minęły już 3 miesiące od ostatniego rozbłysku klasy X, zarejestrowanego po stronie Słońca widocznej z Ziemi.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.