Sarah Brightman poleci na orbitę

0

Miesiąc temu pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje o locie sopranistki Sarah Brightman na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 10 października w Moskwie piosenkarka w towarzystwie Erica Andersona z firmy Space Adventures ma oficjalnie ogłosić swój lot.

W latach 2001-2009 na ISS znalazło siedmiu turystów kosmicznych (w tym jeden dwukrotnie). Za udział w locie klienci firmy Space Adventures płacili kwotę w wysokości od 20 do 35 milionów dolarów. Po kilku latach przerwy, w 2015 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma udać się znana piosenkarka Sarah Brightman.

{youtube}aA2XwJLqsZE{/youtube}
Zapowiedź ogłoszenia lotu Sarah Brightman / Credits: Sarah Brightman

Szczegóły lotu nie są jeszcze znane, choć można się spodziewać pierwszego transmitowanego na żywo koncertu z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej albo kampanii promocyjnej związanej z nową płytą artystki.

Nie jest to jednak pierwszy zapowiedziany lot celebryty na orbitę. W 2002 roku do lotu Sojuz TMA-1 trenował James “Lance” Bass, członek popularnego wówczas boysbandu N’Sync. Bass został jednak usunięty ze składu załogi, gdyż do Rosjan nie wpłynęła opłata za lot.

Od 2009 roku Rosja nie zabierała turystów kosmicznych z prostego powodu: na statkach Sojuz brak miejsc dla klientów komercyjnych. Po zakończeniu programu wahadłowców, wyłącznie Rosjanie zajmują się transportem astronautów do stacji kosmicznej. Sytuacja ma zmienić się w najbliższych latach wraz z wejściem na rynek komercyjnych systemów wynoszenia ludzi, m.in kapsuł Dragon Rider i CST-100 czy miniwahadłowca Dream Chaser.

Jednocześnie w 2015 roku miałby się odbyć pierwszy roczny lot na ISS. Tym samym na pokładzie Sojuzów zwolnią się miejsca dla komercyjnych klientów firmy Space Adventures – takich jak Brightman. Ze strony amerykańskiej do rocznego lotu mają się przygotowywać: Peggy Whitson oraz Michael Barratt. Ze strony rosyjskiej wymieniano: Giennadija Padałkę oraz Olega Kononienkę. Lot tego pierwszego w tej chwili można jednak raczej wykluczyć. Po lądowaniu Sojuza TMA-04M dziesięć dni temu Padałka bardzo krytycznie wyrażał się o rosyjskich warunkach na ISS. Stwierdził, że Amerykanie mają siedem razy więcej przestrzeni od Rosjan, a ostatni rosyjski rozwój technologii kosmicznej odbywał się w czasach Związku Radzieckiego.

(Opracowanie własne)

Comments are closed.