Raport z The Summer School in Alpbach 2012

0

Każdego roku w pięknych górach Alpbach w Austrii odbywa się jedyna w swoim rodzaju szkoła letnia, która daje swoim uczestnikom unikatowe doświadczenie edukacyjne. Summer School in Alpbach jest programem z długą 35 letnią historią, która promuje nauczanie różnych tematów powiązanych z naukami i technologiami kosmicznymi. Inżynierowie i naukowcy z całej Europy pracując w mniejszych grupach próbują stawić wyzwanie przewodniemu tematowi projektu. Dodatkowo uczestnicy szkoły letniej mają możliwość sprawdzenia siebie w pracy w międzynawowym środowisku. Organizatorami są m. In. ESA, FFG, EuroPlanet, ISSI.

The Summer School in Alpbach od 24 lipca do 2 sierpnia w 2012 roku skupiła sie na “Exploration of Giant Planets and their Systems”(Eksploracji Olbrzymów i ich systemów). W pierwszej części programu uczestnicy uczestniczyli w wykładach, które dotyczyły naukowego podsumowania najnowszych wiadomości na temat Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, przeglądu wcześniejszych misji, podstaw z projektowania oraz najważniejszych technologicznych aspektów statków kosmicznych.

Ciekawostką jest, że jednym z wykładowców był John Cassini (jeden z project managerów programów Voyager, Galileo and Cassini). Wszystkie wykłady miały na celu wspomaganie warsztatów, które stanowią kluczowy element tego programu. Uczestnicy podzieleni na cztery drużyny projektują całą misję począwszy od celów naukowych, poprzez możliwości techniczne, kończąc na kosztach. Ostatniego dnia programu wszystkie drużyny prezentują jury koncepcję swoich misji. Jury przewodniczył Roger Bonne, który jest Director of the International Space Science Institute (Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Nauk Kosmicznych).

Autor tekstu był częścią drużyny (“Orange Team”), która została laureatem dwóch z pięciu nagród. By dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych misji zamieszczam link poniżej: http://www.summerschoolalpbach.at/index.php?file=students.htm

The Summer School in Alpbach daje niewątpliwie dużą dawkę wiedzy. Profesjonalizm i praca w naukowym środowisku pozwala nadać nowy kurs karierze każdego z uczestników. Z przykrością trzeba jednak stwierdzić, że wciąż mało uczestników przyjeżdża z Europy Środkowej (autor tekstu był jedynym uczestnikiem z Polski, jak i wschodniej Europy). Powodem są prawdopodobnie koszty, jak i wciąż zbyt słabe rozwinięcie owego sektor wśród wyżej wspomnianych krajów. Podczas aplikacji można się jednak ubiegać o wsparcie finansowe do EuroPlanet lub narodowej agencji kosmicznej.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Piotrowi Lewkowiczowi za przesłany tekst.

Satelita zaprojektowany przez Orange Team / Credits - Piotr LewkowiczPodczas wykładu / Credits - Michel A. Jakob

Comments are closed.