Druga próba cumowania statku Progress M-15M

0

Trwa okres wzmożonej aktywności statków transportowych w okolicach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wczoraj odbyło się pomyślne przechwycenie i przyłączenie japońskiego statku transportowego HTV-3 do modułu Harmony. Tymczasem na dzisiejszą noc planowana jest druga próba eksperymentalnego cumowania rosyjskiego statku Progress M-15M z nowym systemem zbliżeniowym.

Aktualizacja: druga próba cumowania statku Progress M-15M zakończyła się pomyślnie. System KURS-NA tym razem poprawnie się aktywował. 30 lipca o godzinie 23:16 CEST statek ponownie odłączy się od stacji ISS, zwalniając miejsce dla innego rosyjskiego statku transportowego, który wyniesiony zostanie z kosmodromu Bajkonur w czwartek polskiego czasu.

Z uwagi na przybycie w piątek, 27 lipca 2012 roku japońskiego statku transportowego HTV-3 w pobliże stacji ISS, Rosjanie odłożyli próbę przeprowadzenia drugiego, eksperymentalnego cumowania statku transportowego Progress M-15M. Według aktualnych informacji druga próba przetestowania zmodernizowanego systemu zbliżeniowego oraz cumowania do ISS przeprowadzona zostanie w trakcie dzisiejszej nocy (czasu polskiego).

Test zmodernizowanego systemu cumowania statku transportowego Progress M-15M podjęty zostanie o godzinie 1:01 CEST. Jeśli się powiedzie, to statek zacumuje kilka godzin później do jednego z portów po rosyjskiej stronie stacji ISS.

Testowany system zbliżeniowy, który ma wymagać niższego poziomu dostarczanej energii oraz mniejszej ilości anten zainstalowanych na bezzałogowych statkach Progress i załogowych Sojuz, jest modernizacją sprawdzonego systemu cumowania KURS. Przed wprowadzeniem nowej technologii należy ją przetestować, toteż po dostarczeniu na stację ISS zapasów (główny cel misji), wyposażony w dodatkowe moduły awioniki Progress M-15M miał zademonstrować działanie systemu.

Statek odcumował od ISS w niedzielę, a następnie oddalił się na około 160 km. Próba podejścia przeprowadzona została w poniedziałkową noc, podczas której system KURS-NA nie aktywował się poprawnie. Rosyjscy inżynierowie podejrzewają, że usterka może uniemożliwić przeprowadzenie także drugiej próby.

Podkreślić należy, iż statek Progress M-15M spełnił już podstawowe założenia misji i obecnie jest gotowy do jej zakończenia, tj. wykonania manewru deorbitacji i spłonięcia w atmosferze, jak to się zazwyczaj dzieje ze wszystkimi rosyjskimi statkami Progress. Astronauci ze stacji ISS przed odcumowanie statku załadowali na jego pokład ładunek, który ma ulec utylizacji.

Przez ostatnie dni Progress M-15M utrzymywany był w bezpiecznej odległości od ISS. Opóźnienie kolejnej próby cumowania spowodowane zostało przez zaplanowane przybycie japońskiego statku transportowego HTV-3.

Jeśli nowy autopilot zostanie pomyślnie uruchomiony, to rosyjscy kontrolerzy rozpoczną manewry podejścia statku do stacji ISS. Wykonane zostaną między innymi odpalenia silniczków oraz uruchomiony zostanie pasywny moduł system KURS znajdujący się w module serwisowym Zwiezda. W momencie gdy odległość między statkiem a stacją wyniesie 45 km nastąpi moment, w którym ostatnim razem system KURS-NA padł i rozpoczęta została procedura zejścia statku Progress M-15M z dotychczasowego kursu.

Jeśli wszystko przebiegnie właściwie tym razem, to nastąpi kontynuacja podejścia. W bliskiej odległości od ISS wykonany zostanie manewr oblotu stacji oraz nakierowania na węzeł cumowniczy na module Pirs.

Według oryginalnych planów statek miał zostać zaplombowany, a jego właz nie byłby otwierany przez astronautów. W obecnej jednak sytuacji, jeśli cumowanie się powiedzie, to astronauci wejdą na pokład statku Progress M-15M w celu podjęcia eksperymentalnego modułu awioniki. Zostanie on sprowadzony na Ziemię do analizy.

(NASA)

Comments are closed.