NASA wybrała projekty przyszłego napędu SLS

0

13 lipca amerykańska agencja NASA ogłosiła, że wybrała zwycięców konkursu wśród prywatnych przedsiębiorstw na prace nad rozwojem nowych, przyszłych systemów napędowych dla nowej rakiety Space Launch System (SLS). Beneficjentami są 4 firmy, które podzielą między siebie 200 mln dolarów.

Ciężka rakieta nośna SLS ma w przyszłości służyć do wynoszenia ładunków oraz załogowych misji poza niską orbitę ziemską (w tym statek Orion MPCV (Multi-Purpose Crew Vehicle)), a więc jest nadzieją na dalszy rozwój eksploracji kosmosu w postaci lotów załogowych na Księżyc, asteroidy oraz Marsa. Obecnie trwają kolejne testy silnika J-2X, który ma zasilać górny stopień SLS. Z kolei do zasilania pierwszego stopnia początkowe plany zakładają użycie istniejących elementów z zakończonego programu wahadłowców: głównych silników (SSME) i rakiet bocznych na paliwo stałe (SRB). Dalsze wersje będą wymagały nowych, bardziej zaawansowanych technologii.

“Początkowa wersja SLS zaczyna działalność ze sprawdzonym sprzętem, technologią i możliwościami, które mamy już dzisiaj i aby uzyskać lepsze osiągi, będziemy ją rozwijać w przyszłości, poprzez wspieranie rywalizacji i konkurencji” mówi Wiliam Gerstenmaier z Human Exploration Operations Mission Direcotorate w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie. “Podczas gdy zespół pracujący nad SLS udoskonala początkową konfigurację i tworzy solidne podstawy, szukamy także możliwości rozwinięcia i udoskonalenia przyszłych konfiguracji ciężkiej rakiety nośnej. Chcemy zbudować system, który będzie możliwy do ciągłego udoskonalania oraz używany przez dziesięciolecia.”

NASA postanowiła przeznaczyć 200 mln dolarów na sfinansowanie projektów firm z sektora prywatnego na rozwój nowego systemu napędowego dla SLS. 13 lipca br. ogłosiła, że wybrała 6 projektów, należących do 4 firm, które podzielą się pulą 200 mln dolarów. Wybrane firmy to:

  • Northrop Grumman Corporation Aerospace Systems z projektem “Subscale Composite Tank Set”
  • Aerojet General Corp. z projektem “Full-Scale Combustion STability Demonstration”
  • Dynestics Inc, którego aż 3 projekty zostały zakwalifikowane: (i) “F-1 Engine Risk Reduction Task”, (ii) “Main Propulsion System Risk Reduction Task”, (iii) “Structures Risk Reduction Task”
  • ATK Launch Systems z projektem “Integrated Booster Static Test”

Firma Dynestics razem z firmą Pratt & Whitney Rocketdyne (PWR) już 18 kwietnia ogłosiła, że będą pracować nad rozwojem silnika F-1, który był używany w rakiecie Saturn V. Z kolei firma ATK ma być dostawcą 5-segmentowych silników SRB oraz RS-25D, pochodzących z programu wahadłowców, do pierwszych dwóch misji testowych SLS.

Po ogloszeniu 6 nowych projektów, które dostaną dofinansowanie od NASA, rozpoczął się etap negocjacji, które mają ustalić konkretny podział dofinansowania oraz warunki współpracy z NASA. Po zakończeniu negocjacji firmy będą miały 30 miesięcy na zrealizowanie projektu i testów.

Obecnie plan nad rozwojem SLS zakłada pierwszy, bezzałogowy lot w 2017 r. (będzie to lot w konfiguracji do ładunku 70 ton), kolejny w 2021 r. już załogowy, oba stosujące silniki do pierwszego stopnia z programu wahadłowców. Z kolei 3. lot ma już testować nowy system napędowy. Docelowo SLS ma mieć możliwość wyniesienia 130 ton na niską orbitę wokołoziemską (LEO) (Saturn V posiadał możliwość wyniesienia 120 ton).

(NASA)

Zobacz także:

Pierwsza wersja SLS będzie używała silników SRB pozostałych po wahadłowcach. Kolejna wersja będzie używała nowego systemu napędowego / Credits: NASA

Comments are closed.