Lem i 21 innych satelitów na tej samej rakiecie nośnej?

0

Niedawno pojawiła się uzupełniona i jeszcze nieoficjalna informacja dotycząca zestawu satelitów, które polecą wraz polskim satelitą naukowym BRITE-PL Lem. Z dostępnych informacji wynika, że w tej rakiecie znajdą się aż dwadzieścia dwa satelity, w tym trzynaście typu CubeSat.

Trwa polski projekt BRITE-PL, w ramach którego zostaną zbudowane i umieszczone na orbicie dwa satelity naukowe. Pierwszy z satelitów nosi nazwę “Lem” i jest już w pełni zintegrowany oraz po serii testów. Start BRITE-PL Lem powinien nastąpić pod koniec tego roku. Drugi z satelitów nosi nazwę “Heweliusz” a jego start przewidziany jest na 2013 rok.

Satelita Lem zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Dniepr jeszcze w tym roku. Rakieta Dniepr to nieco zmodyfikowana ukraińsko-rosyjska konstrukcja bazująca na międzykontynentalnym pocisku balistycznym R-36/SS-18. Jest to mała rakieta nośna, służąca do wynoszenia małych satelitów, często także kilku lub nawet kilkunastu w jednym locie. Rakiety Dniepr startują z dwóch miejsc – kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) oraz bazy Dombarowskij w Rosji.

W październiku zeszłego roku informowaliśmy o możliwym zestawie satelitów, jakie poleciałyby wraz z BRITE-PL Lem. Wówczas dostępne informacje sugerowały, że na pokładzie tego egzemplarza rakiety Dniepr poleci pięć satelitów. Najnowsze i nieoficjalne informacje, z końca czerwca 2012 roku, sugerują, że łącznie znajdą się aż dwadzieścia dwa satelity na tej rakiecie. Jest to bardzo niecodzienne wydarzenie, wymagające dokładnego planowania separacji satelitów, głównie względem ich “ważności” oraz możliwie najlepszej wstępnej separacji pomiędzy obiektami na orbicie.

Aktualne (8 lipca 2012) lista satelitów, które polecą / powinny polecieć tą rakietą Dniepr jest następująca: DubaiSat-2, STSat-3, WNISAT-1, SkySat-1, UniSat-5, AprizeSat-7, AprizeSat-8, BRITE-PL (Lem) oraz BPA-3. Ponadto, dodatkowo zostanie zainstalowanych około sześciu zasobników, wewnątrz których znajdzie się jedenaście zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat. Nazwy tych CubeSatów to UWE-3, Ukube-1, NEE-01 Pegaso, Delfi-n3Xt, Triton 1, Triton 2, Cinema 2, Cinema 3, FUNcube-1, GOMX-1, PUCP-SAT 1, Eagle 1 oraz QBScout 1. Więcej informacji na temat wszystkich opisanych powyżej satelitów zamieścimy w najbliższym czasie na łamach serwisu Kosmonauta.net.

Nieoficjalne źródła nie podają daty startu tej rakiety Dniepr oprócz roku (2012). Więcej informacji na temat dokładnej daty startu będzie dostępnych prawdopodobnie w ciągu dwóch-trzech najbliższych miesięcy.

Powyższe informacje pochodzą z zagranicznych, dość wiarygodnych, ale wciąż nieoficjalnych źródeł – mogą być nieprecyzyjne i z dużym prawdopodobieństwem nie są ostateczne.

Polecamy profil “Polskie satelity Lem i Heweliusz” na serwisie społecznościowym Facebook.

Comments are closed.