Propozycje zmian w programie CCDev

0

Trwają debaty na temat kształtu budżetu NASA na rok fiskalny 2013. Jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość budżetu na program wsparcia rozwoju komercyjnych pojazdów załogowych oraz sposób finansowania firm.

Od czasu ogłoszenia propozycji budżetu NASA na rok fiskalny 2013 (zaczynający się 1 października 2012), trwa debata na temat modyfikacji tej koncepcji. Jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość finansowania programu CCP (Commercial Crew Development), który ma doprowadzić do stworzenia komercyjnych systemu/ów załogowych pojazdów, zdolnych do lotu na orbitę – m.in. do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W 2011 roku toczyła się dyskusja na temat wielkości budżetu na program CCP. W lutowej propozycji budżetu NASA (której autorem jest Biały Dom) zakładano 830 mln dolarów na wsparcie dla firm w ramach tego programu. Było to dwa razy więcej niż zakładano w poprzednich planach, proponowanych przez Kongres i Senat USA, co z kolei było dwukrotnym obniżeniem wcześniej proponowanych funduszy.

Obecnie proponuje się, by budżet na program CCP wyniósł około 525 mln dolarów dla roku fiskalnego 2013. Dodatkowo proponuje się, aby w ramach programu CCP finansowano 2,5 firmy (dwie w 100% a jedną w 50%), oferujące swoje systemy załogowe. Jest to pewna zmiana w stosunku do poprzedniej sytuacji, która proponowała wybranie tylko jednego beneficjenta (lub jednego przeważającego). Zapewnienie agencji NASA “ponad dwóch” różnych systemów dostępu ludzi do ISS jest bardzo ważnym posunięciem od strony strategicznej – w przypadku problemów technicznych u jednej z firm, loty załogowe na orbitę będą mogły być wciąż wykonywane.

Trwają także dyskusje na temat trybów współpracy agencji NASA z firmami komercyjnymi i sposobów zawierania umów pomiędzy stronami. Proponuje się, by zastosować uproszczony system FAR (Federal Acquisition Regulation) i zrezygnować z dotychczas używanego SAA (Space Act Agreement), który jest zbyt restrykcyjny. Zamiana z SAA na FAR pozwoli na redukcję kosztów kontraktów pomiędzy NASA a firmami.

W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać dalszych prac nad szczegółami budżetu NASA na przyszły rok fiskalny. Prace powinny się zakończyć przed końcem września tego roku.

(Florydziak)

Comments are closed.