Opportunity w ruchu!

0

Na Marsie zima dobiega końca. Łazik Opportunity wykonał pierwsze ruchy od 26 grudnia 2011 roku.

Dzięki rosnącemu nasłonecznieniu na Marsie, a w związku z tym zwiększającej się ilości dostępnej energii elektrycznej, łazik Mars Exploration Rover “Opportunity” wykonał swoją pierwszą jazdę od początku zimy, tj. od 26 grudnia 2011.

We wtorek 8 maja pojazd opuścił Greeley Haven, gdzie spędził zimę, i przejechał 367 centymetrów w kierunku północno-zachodnim. Jeszcze tego samego dnia operatorzy z ośrodka JPL otrzymali potwierdzenie wykonania komend, przekierowane na Ziemię przez orbiter Mars Odyssey.

Przez minione 19 tygodni łazik pozostawał w spoczynku. Używał jedynie niektórych swoich przyrządów (spektrometrów, mikroskopu obrazującego) do badań ponad tuzina celów naukowych w pobliżu miejsca jego postoju. W międzyczasie prowadzono również radiowe eksperymenty dopplerowskie.

MSL Curiosity w trakcie lotu do Mars - wizualizacja / Credits: NASAGdy robot oddali się od Greeley Haven, wykona panoramiczne złożone zdjęcie okolicy i skał jakie badał. Inżynierowie będą też cały czas monitorowali ilość generowanej energii elektrycznej przy braku nachylenia łazika. MER zimę spędził przechylony o 15o, aby lepiej wykorzystywać zimowe Słońce. Na razie robot nie może przebywać na zboczach pochylonych na południe, z uwagi na silne zapylenie ogniw słonecznych. Taki przechył mógłby spowodować obniżenie dostępnej energii elektrycznej.

“Opportunity” wznowi podróż przez Cape York w kierunku krateru Endeavour, o średnicy 22 kilometrów. Robot będzie próbował potwierdzić, że w jego sąsiedztwie znajdują się pokłady skał i minerałów, jak glina, które wymagały istnienia na dawnym Marsie ciekłej wody. Świadectwa istnienia takich skał dostarczyły na razie badania prowadzone z orbity. Jeśli robot poradzi sobie z badaniami w pobliżu Endeavour, to czeka na niego już kolejny cel – położony jeszcze dalej na południe Cape Tribulation.

“Opportunity” od 2010 roku samotnie eksploruje Marsa, gdy bliźniaczy “Spirit” przestał działać. Jednak w drodze do Marsa znajduje się nowy łazik. Dwa razy większy i prawie pięć razy cięższy “Curiosity”. Wysłany 26 listopada 2011 roku ma planowo wylądować na Marsie 6 sierpnia.

Comments are closed.