SSL zabierze laserowy ładunek NASA

0

Space Systems/Loral zabierze na pokład budowanego satelity demonstrator technologii łączności laserowej przygotowanego przez NASA.

Firma Space Systems/Loral, jeden z największych producentów satelitów, zabierze na pokład budowanego komercyjnego satelity demonstrator technologii łączności satelitarnej. Misję pod nazwą Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) przygotowuje Goddard Space Flight Center.

Łączność optyczna pozwala na przesyłanie danych w prawie nieużywanym do łączności paśmie fal elektromagnetycznych. Dodatkowo pozwala na transmisję ze znacznie większymi prędkościami. W łączności satelitarnej łącza laserowe pozwoliłyby na prędkości połączeń porównywalne lub szybsze niż łącza radiowe, ale przy jednoczesnym obniżeniu masy i wymagań energetycznych satelitów, a takie oczekiwania często ograniczają konstruktorów statków kosmicznych.

Inżynierowie z SS/L i GSFC opracowują na razie wymagania techniczne, jakie musi spełniać demonstrator, aby mógł być umieszczony na platformie SSL1300. SSL musi również znaleźć wśród klientów takiego, który zgodzi się na załączenie ładunku gościnnego na jego satelicie. NASA chciałaby, by start satelity odbył się około 2016 roku.

SSL już wcześniej podejmowała się podobnego zadania. W 2003 roku na zbudowanym dla Singtel Optus satelicie Optus-C1, komercyjnym satelicie telekomunikacyjnym, umieszczono dodatkowy ładunek łączności w paśmie UHF dla sił zbrojnych Australii. Zaś w 2009 zbudowała satelitę Intelsat-14, na którym umieszczono ładunek dodatkowy, który stanowił pierwszy komercyjny ruter internetowy umieszczony w przestrzeni kosmicznej, IRIS.

LCRD będzie pracował w paśmie środkowej podczerwieni, na częstotliwości około 200 THz. Na razie ta część spektrum nie podlega regulacjom prawnym i licencjonowaniu. Ładunki obsługujące łączność laserową mogą być o rząd wielkości mniejsze, lżejsze i energooszczędniejsze od ładunków łączności radiowej.

Duże doświadczenie w łączności laserowej posiada Europejska Agencja Kosmiczna. Jej satelita technologiczny ARTEMIS 22 listopada 2001 nawiązał komunikację laserową z satelitą obrazującym SPOT 4. Było to pierwsze takie ustanowione łącze w historii. W 2006 roku nawiązał pierwsze w historii laserowe połączenie między satelitą a lecącym samolotem.

Zobacz też:

(NASA, SSL)

22 listopada 2001 – ARTEMIS nawiązał komunikację laserową z satelitą obrazującym SPOT 4. Łącze laserowe o prędk. przesyłania danych 50 Mbps, było pierwszym takim łączem ustanowionym między dwoma satelitami.

Comments are closed.