Astrium UK zbuduje sondę Solar Orbiter

0

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała z odziałem Astrium UK umowę na budowę sondy Solar Orbiter.

Umowa została podpisana przy okazji odbywającej się w Londynie konferencji z okazji 50-lecia obecności Wielkiej Brytanii w kosmosie, która została zapoczątkowana w kwietniu 1962 roku wystrzeleniem satelity Ariel 1. Wraz z tym wydarzeniem Wielka Brytania stała się trzecim państwem, po Związku Radzieckim i USA, posiadającym na orbicie własnego satelitę. Ariel-1 miał na celu prowadzenie pomiarów ziemskiej jonosfery.

Projekt wstępny rozmieszczenia instrumentów na Solar Orbiterze/Credits: ESA

Kontrakt, wart prawie 400 milionów Euro, jest najwyższym kiedykolwiek zawartym pomiędzy ESA a Wielką Brytanią i niewątpliwie dostarczy duży impuls przyśpieszający rozwój przemysłu kosmicznego w tym kraju.

Ważący 1800 kilogramów orbiter zostanie wyniesiony na należącej do NASA, rakiecie Atlas 5 z przylądka Cape Canaveral w 2017 roku na orbitę okołoziemską. Po separacji od ostatniego stopnia rakiety obierze kierunek lotu na Wenus. Następnie, korzystając z manewru asysty grawitacyjnej Wenus i Ziemi w przeciągu 3,5 roku osiągnie swoją orbitę użyteczną, stając się najbliższym ludzkim obiektem na orbicie okołosłonecznej. Czas pracy sondy jest zaplanowany na co najmniej 7 lat.

Solar Orbiter będzie miał za zadanie analizować próbki wiatru słonecznego, krótko po tym jak zostanie on przyśpieszony. Na pokładzie sondy znajdą się również instrumenty służące do zobrazowania atmosfery i korony słonecznej.

Obserwacje i pomiary przeprowadzone przez Solar Orbitera mają umożliwić lepsze poznanie heliosfery oraz formowania się tzw. pogod

y kosmicznej, która w związku z użyciem dużej ilości satelitów ma coraz większy wpływ na naszą cywilizację. Całościowy koszt misji, wliczając budowę, wystrzelenie i sterowanie satelitą wyniesie prawie miliard euro.

(SFN, ESA)

Comments are closed.