Kosmonauta.net na IAC 2012!

0

Po raz trzeci abstrakty napisane przez autorów serwisu Kosmonauta.net zostały zaakceptowane na prestiżową konferencję International Astronautical Congress. Tegoroczna edycja tego najważniejszego kongresu ze świata astronautyki odbędzie się w Neapolu. Tym razem zaprezentujemy wyniki nie w jednej, ale aż w trzech prezentacjach!

International Astronautical Congress (IAC) to najważniejsza i najbardziej prestiżowa konferencja branży astronautycznej. Jej kolejne edycje odbywają na początku października każdego roku się w różnych miastach na różnych kontynentach. Jest to miejsce, w którym spotykają się najważniejsi przedstawiciele sektora kosmicznego – od dyrektorów agencji kosmicznych, poprzez szefów firm branżowych, aż po inżynierów i naukowców. Komisja dokonująca wyboru prezentacji na IAC kieruje się wysoką jakością dokonanych prac oraz ich znaczeniem dla rozwoju astronautyki na całym świecie.

Od dwóch lat Kosmonauta.net aktywnie bierze udział w IAC. W 2010 roku IAC odbyło się w Pradze, gdzie zaprezentowaliśmy prezentację o tytule “From simple fascination to professional projects – the Polish webcommunity perspective”. Rok IAC odbyło się Kapsztadzie (RPA) a prezentacja o nazwie “Regional suborbital services – prospects for Central Europe” dotyczyła rynku usług suborbitalnych dla naszej części Europy. Warto tu dodać, że stosunkowo niewiele prac z Polski jest prezentowanych na IAC – w 2010 było ich zaledwie trzy.

W 2012 roku na IAC odbędzie się w Neapolu. Na tego rocznej edycji IAC Kosmonauta.net nie wystawi jednej, ale aż trzy prezentacje. Wszystkie będą dotyczyć Polski – co jest ważne w świetle akcesji naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Prace noszą następujące tytuły:

  • “Promoting space activities in Poland and the region in support of ESA accession through the Kosmonauta.net web service”, główny autor – Michał Moroz,
  • “Polish space activities in the eve of ESA accession”, główny autor – Krzysztof Kanawka,
  • “Impact of the ESA Educational Programmes on development young space workforce in Poland”, główny autor – Jarosław Jaworski. Ta prezentacja powstała przy ścisłej współpracy ze Studenckim Kołem Astronautycznym.

Trzy zaakceptowane abstrakty na tę konferencję można uznać za duży sukces. Można to także uznać za duży sukces polskiego sektora kosmicznego, który w ten sposób zyskuje szanse na bardziej wyraźną prezencję swoich dokonań i planów na przyszłość.

Zatem – do zobaczenia w Neapolu! W następnych miesiącach będziemy informować o naszych przygotowaniach do tej konferencji.

Comments are closed.