Galileo: testy satelitów na orbicie

0

Europa testuje pierwsze dwa satelity Galileo znajdujące się na orbicie. Przeprowadzane szczegółowe weryfikacje mają potwierdzić sprawność wszystkich systemów przed uruchomieniem dedykowanych usług.

Dwa pierwsze satelity Galileo zostały wyniesione w ładowni rakiety Sojuz, która wystartowała z europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej 21 października w zeszłym roku. W chwili obecnej trwa rygorystyczna kampania weryfikująca sprawność zaawansowanych systemów nawigacyjnych, znajdujących się na satelitach. Od początku tego roku trwają testy drugiego satelity. Sprawność pierwszej jednostki zaczęto weryfikować jeszcze w ubiegłym roku.

Galileo to europejski system nawigacyjny, który w przyszłości ma oferować usługi podobne do amerykańskiego systemu GPS czy rosyjskiego GLONASS. W zależności od potrzeb przyszłych użytkowników oferowane będzie dziesięć różnych, modulowanych sygnałów na trzech pasmach, znanych jako E1, E5 i E6.

W połowie grudnia w ubiegłym roku wykonano test, w którym aktywowano jednocześnie wszystkie sygnały (nadawanie). Sygnały zostały odebrane przez testowe odbiorniki (Galileo Test User Receivers) rozmieszczone na zalesionym terenie belgijskich Ardenów, w pobliżu ośrodka stacji naziemnych Redu, a także w centrum technicznym ESA ESTEC w Noordwijk, w Holandii.

Testowane odbiorniki działają tak samo, jak będą działać dedykowane odbiorniki w momencie rozpoczęcia pełnej działalności systemu Galileo, planowanej na 2014 rok. System będzie nadawał sygnały na różnych częstotliwościach (MF) przy wsparciu najbardziej dokładnych zegarów atomowych wykorzystywanych w nawigacji. Ich dokładność zbliżona będzie do błędu wynoszącego 1 sekundę na 3 miliony lat. W dobie dzisiejszych standardów system ten znajdzie z pewnością wiele komercyjnych zastosowań.

Producenci odbiorników mogą dobrać odpowiednie charakterystyki oferowanych sygnałów systemu Galileo pod potrzeby klientów, tak aby wymagania tych ostatnich były zaspokojone w najbardziej efektywny sposób. W przyszłości z pewnością powstaną odbiorniki zdolne wykorzystywać zasoby systemów GPS, GLONASS oraz Galileo, co może się okazać kluczowe w dostarczaniu usług pozycjonowania w wymagających środowiskach miejskich.

Zobacz również:

(ESA)
17 grudnia pierwszy z satelitów systemu Galileo przesłał swoje sygnały na wszystkich trzech pasmach jednocześnie / Credits: ESA
Stacja naziemna ESA w Redu (Belgia) / Credits: ESA

Comments are closed.