Siódmy numer Proximy już dostępny

0

Wraz z początkiem 2012 roku nastąpiła publikacja siódmego numeru biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych PROXIMA. Tym razem dużo miejsca poświęcono technikom cyfrowym w obserwacjach gwiazd zmiennych.

Dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z fotometrią CCD, a nie wiedzą jak się za to praktycznie zabrać, Marcin Wardak przygotował obszerny materiał na ten temat, krok po kroku wskazując kolejne działania zmierzające do uzyskania ciągu pomiarów fotometrycznych.

W nowym numerze znalazł się także artykuł dla astrofotografów. Nie łatwy dla amatorów, ale bardzo cenny artykuł, w którym mgr inż. Adam Popowicz z Politechniki Śląskiej, podpierając się fizyką procesów zachodzących w matrycy CCD podczas rejestracji, odpowiada na pytanie: czy lepiej stosować wiele krótszych ekspozycji, czy mniej, ale dłuższych?

W siódmym numerze PROXIMY znajdziemy także stałe pozycje. W dziale „News” Marian Legutko i nowinki ze świata zmiennych, tym razem o zmiennym obiekcie klasy UGWZ w Rzeźbiarzu oraz najmniejszym odkrytym układzie planetarnym. W „Kalendarium” Bogdan Kubiak zachęca do obserwacji miryd, które w pierwszym kwartale bieżącego roku powinny osiągnąć maksima swoich jasności. W „Naszych obserwacjach” Tomasz Krzyt, opierając się m.in. na obserwacjach polskich obserwatorów, przedstawia najbliższą nową karłowatą WZ Sagittae, a ja podsumowuję kilkutygodniową akcję obserwacyjną najjaśniejszej od 20 lat supernowej, którą była SN 2011fe.

Natomiast w dziale „Aktywność słoneczna” Adam Derdzikowski omawia rzadko stosowane indeksy aktywności słonecznej, powiązane często z pewnymi specyficznymi cechami plam słonecznych, nie uwzględnianymi przy tworzeniu podstawowych indeksów, takich jak liczba Wolfa, powierzchnia plam i natężenie pochodni. Na koniec oczywiście raport TOS z aktywności słonecznej za IV kwartał 2011 r., w którym pojawiły się nowe nazwiska obserwatorów naszej dziennej gwiazdy.

Siódmy numer PROXIMY można ściągnąć z tego adresu (plik .pdf).

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Marianowi Legutko za przesłany tekst.

Comments are closed.