Śledź lot Curiosity ku Czerwonej Planecie dzięki Celestii

0

Dzięki specjalnym nakładkom na program Celestia, opracowanym przez jednego ze stałych współpracowników portalu Kosmonauta.net, możliwe stało się wygodne śledzenie lotu łazika Curiosity w kierunku Marsa. Druga z nakładek umożliwia śledzenie lotu sondy Juno na Jowisza.

Opisane nakładki stanowią zbiory próbek orbit z krokiem co jeden dzień. Zostały one wygenerowane przez należący do NASA serwer oferujący tego typu usługi i zaimplementowane do Celestii, aby można było z nich komfortowo korzystać. Jeżeli ktoś nie ma zainstalowanego programu Celestia, to można ją pobrać stąd:

http://sourceforge.net/projects/celestia/files/Celestia-win32-bin/1.6.1/celestia-win32-1.6.1.exe/download

Następnie należy pobrać na dysk i rozpakować nakładki:

Juno: http://anorien.republika.pl/juno.zip

oraz Curiosity: http://anorien.republika.pl/curiosity.zip.

Po rozpakowaniu folder juno i/lub curiosity należy skopiować tam, gdzie zwykle trafiają w naszym systemie zainstalowane już programy. Zazwyczaj jest to ścieżka:

c:Program FilesCelestiaextras

lub, jeżeli mamy 64-bitowy system:

c:Program Files (x86)Celestiaextras .

Następnie należy uruchomić Celestię, poczekać aż demo startujące z programem się zakończy lub przerwać je klawiszem Escape i po naciśnięciu Enter, w okienku, które wyskoczy wpisać nazwę statku, którego lot chcemy zobaczyć:

Juno spacecraft

lub

Curiosity.

Instrukcje dotyczące sterowania położeniem kamery oraz czasu zawarte są w samej Celestii. Nakładki nie są objęte żadną formą praw autorskich. Życzymy miłej zabawy!

Aktualne położenie w Kosmosie łazika Curiosity  /  Credit - Aleksander Kurek

Comments are closed.