Vega – zielone światło dla startu Cubesatów

0

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oficjalnie ogłosiła, że siedem studenckich CubeSatów pozytywnie przeszło Final Acceptance Review (FAR) i będzie mogło być wystrzelone podczas kwalifikacyjnego lotu rakiety Vega.

W listopadzie w Tuluzie została przeprowadzona techniczna weryfikacja (m.in. masy, wymiarów) oraz testy wibracyjne wszystkich pikosatelitów. Następnie CubeSaty zostały zintegrowane z trzema P-POD’ami. P-POD (Poly-PicoSatellite Orbital Deployer) jest mechanizmem służącym do integracji pikosatelitów z rakietą. Jest zdolny pomieścić trzy Cubesaty o rozmiarze 1U. Jego zadaniem jest również odseparowanie pikosatelitów od rakiety podczas lotu na orbicie.

Po zakończeniu integracji, 24 listopada w ESTEC rozpoczął się formalny przegląd Final Acceptance Review. Eksperci z ESA, Włoskiej Agencji Kosmicznej i projektu Vega sprawdzili dokumentację i raporty z testów wszystkich Cubesatów, głównie pod kątem bezpieczeństwa. 16 grudnia ESA oficjalnie podała informację o dopuszczeniu wszystkich satelitów do lotu.

O postępach w przygotowaniach do pierwszego lotu Vega, w tym studenckich pikosatelitów i polskiego PW-Sat pisaliśmy m.in:

(ESA)

Comments are closed.