Tegoroczny laureat nagrody Nobla spotkał się z uczniami jednej z warszawskich podstawówek

0

“Dzisiaj mogę powiedzieć, że moim ulubionym przedmiotem w szkole była literatura. To właśnie te lekcje dawały okazje do bycia kreatywnym i pozwalały zachować swobodę w myśleniu” – powiedział amerykański astrofizyk i tegoroczny noblista, prof. Saul Perlmutter, który m.in. o wspomnienia ze szkoły został zapytany przez uczniów jednej z warszawskich podstawówek.

Prof. Perlmutter odpowiadając na to pytanie przyznał jednak, że ciekawiło go wszystko co działo się w szkole, a przeżywając różne fascynacje, ulubiony przedmiot zmieniał co najmniej raz w roku.

Do internetowego spotkania z słynnym astrofizykiem doprowadził jeden z polskich fizyków teoretycznych, którego córka chodzi obecnie do czwartej klasy szkoły podstawowej. Pomysł zorganizowania wideokonferencji z utytułowanym naukowcem z Berkeley przyszedł mu do głowy zaraz po tym, jak na początku października 2011 roku świat obiegła informacja, że prof. Perlmutter otrzymał Nobla za odkrycie, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej (była to połowa nagrody, pozostałe dwie ćwiartki otrzymali: prof. Brian Schmidt z Australian National University i prof. Adam Riess z amerykańskiego Johns Hopkins University).

“Znam dobrze dr Carla Pennypackera, który podobnie jak tegoroczny noblista, pracuje w Berkeley, i który uczestniczył w początkowej fazie programu obserwacji supernowych. Obaj fizycy się przyjaźnią, co ułatwiło mi złożenie propozycji zorganizowania spotkania z uczniami klasy, do której chodzi moja córka” – wspomina polski profesor, którego nazwiska, podobnie jak danych osobowych dzieci, nie można ujawnić w trosce o ochronę ich prywatności. “Po wymianie kilkunastu maili i trzech tygodniach przygotowań cała klasa zasiadła w Sali konferencyjnej warszawskiego oddziału firmy Google i połączyliśmy się z Berkeley”.

Rozmowa trwała około 15 minut. W jej trakcie dzieci zadały kilka pytań, na które amerykański fizyk odpowiadał z prawdziwą radością, co dobrze widać na zapisie wideokonferencji, który został właśnie udostępniony w serwisie YouTube:

{youtube}ZJO9eAcYxao{/youtube}
Spotkanie z profesorem Perlmutterem / Credits –

“Czy Pana odkrycie oznacza, że w przyszłości nie będzie widać żadnej gwiazdy oprócz Słońca?” – chciała dowiedzieć się klasa. “To dobre pytanie” – odpowiedział laureat Nobla. “Dzisiaj wiemy tylko tyle, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, ale nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Być może to właśnie Wy odkryjecie przyczyny tego zjawiska. W zależności od tego jaka jest odpowiedź na to pytanie, będzie on rozszerzał się w nieskończoność, aż stanie się zimnym i pustym miejscem, lub pozostanie bardziej przyjazny” – wyjaśnił prof. Saul Perlmutter.

“Gdy dowiedziałem się, że ojciec jednej z koleżanek z klasy mojej córki chciałbym dla naszych dzieci zorganizować rozmowę z noblistą, nie mogłam uwierzyć” – wspomina matka jednej z uczennic. “Prof. Perlmutter potraktował pytania naszych pociech bardzo serio. To było niesamowite przeżycie, zarówno dla nich, jak i dla nas, rodziców” – dodała.

“Teraz naprawdę muszę dowiedzieć się jaki będzie los Układu Słonecznego” – powiedziała zaraz po spotkaniu zainspirowana rozmową z noblistą jedna z uczennic.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje portalowi Astronomia.pl za zgodę na republikację tego tekstu.

Comments are closed.